ZALİMLERE MEYLETMEYİN MESELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

“Zulmedenlere meyletmeyin yoksa ateş size de dokunur” diye meşhur bir ayet var. Ayet zalimlere meyilden bile men ediyor. Lakin günümüzde öyle bir taraftarlık psikolojisi var ki, o psikolojiyle bir takım bahaneler üretilip rahatlıkla zulmedene bırakın meyili, taraftarlık sözkonusu.

Suriye ise bunun çok tipik bir örneği konumunda. Mesela “emperyalizm, ABD, Esed’i düşürmeye çalışıyor” denilip rahatlıkla Esed’in yanında yer alanlar ya da mezhepçilikle onun yanında yer alanlar olabiliyor Hazreti Hüseyin edebiyatıyla.. Ne alakası var?.. Bulunuyor bir alaka. Bu taife 300 bin kişiyi öldürdü (şehid etti) vs?.. Hiç hükmünde (!)

Beri yandan; bir dünya konjüktürü, güçler dengesi, yapay bir uluslararası hukuk ya da hakları gözeten kurum ve kuruluşlar, yapılması gerekeni gündeme getiren bir medya ve entelijansiya var, insanı kademe kademe atalete götüren. Nihayetinde ise “dış politika tamamen ülke çıkarına, ekonomik çıkara dayanmalıdır” noktasına.. Ülke denilen de “sınırları şurası olan yer” kısaca. Bir adım ötesi mi; orada herşey olabilir. Sanki Allah Teala insanları Roma hukukuyla yargılayacak (!)

Bilelim ki; Allah katında ümmet vardır, mazlum vardır ve gücün neye yetiyorsa kriteri vardır. Öğrenip öğrenip öğrenip de “bundan daha başka bir yere” çıkamazsın. Ve işin aslına gelirsek, inanıyor musun inanmıyor musun meselesi vardır. Tabii işler bölük pörçük hale geldiği için icabında herşey rafa kalkabiliyor, kavramlar sulanabiliyor, bulanabiliyor. Lakin “işin aslı bilinmek isteniyor mu, istenmiyor mu?” noktası bari geçilemez son durak. İsterse orası seni bütün bir dünya tarihine ve levhi mahfuz üzerinden Kuran’ı anlamaya zorlasın bir ömür. Ya da oyalanıp duracaksın, tezgah bu.

İşte bundan dolayı emrolunduğun gibi doğru ol! Beraberindeki tevbe edenler de (böyle olsun) Aşırı gitmeyin! Muhakkak ki O, bütün yaptıklarınızı görüp durmaktadır.

Ve zulmedenlere meyletmeyin ki size de ateş dokunmasın. Allah’tan başka veliniz yoktur. Sonra yardım da göremezsiniz. [Hud 112-113]

NOT: Zulüm bildiğimiz adam kesme anlamından ibaret değildir, şirk büyük bir zulümdür diye ayet var. Verdiğimiz örnekler de en kör gözüme parmağını cinsinden örnekler, çok daha örneği var, her tür taraftarlık en sonunda buna gidip dayanabilir.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.