ZALİM “İYİ” KALAMAZ!

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Zariyat Suresi’nde şöyle bir ayet vardır. “Şüphesiz ki zulmedenlere arkadaşlarının payı gibi bir pay var, onu acele istemesinler” (Zariyat 59) Buradaki zulüm ise şirktir. Çünkü Zariyat 56. ayette “Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım” demekte.

Günümüzde ise heva heves, para pul, marka ürün kariyer herşey şirk haline gelmiş durumda, “kanaati belirleyen temel unsur” anlamında. Bunun dışında zaten türlü şirk inançları var.. Ayetteki pay kelimesini ise; kimisi dünyadaki iyi geçim-öbür tarafta azap, kimisi sadece azap, kimisi ise azaba yol açacak günah olarak anlamıştır. Günah kefesi diyelim.. Şimdi gelelim meseleye, malum modern dünya hümanizm söylemlerinin had safhaya çıktığı ve zulümlerin de had safhaya çıktığı bir dünya. Çıkar, menfaat, şu, bu, ama bir şekilde eli kanlı bir duruma gelen bir dünya. Suriye ise bunun çok acı ve açık örneği haline gelmiş durumda. Mesela bir zaman önce Hawking, “Suriye’de yaşananlar iğrençlik. Dünya olanları soğukkanlılıkla uzaktan izliyor. Duygusal zekamız ve ortak adalet anlayışımız nerede?” diye sormuştu. Peşine IŞİD diye bir şey çıktı/çıkarıldı (!)

Batı dünyası güya demokrasi istiyormuş gibi Arap baharını destekledi ve sonra geri çekildi, diktatörlere oynamaya başladı. Bir yandan da şii-sünni çatışması aman da alevlense modunda. Şii dediğimiz taife ise güya İslam devleti kurmuştu ama müslüman katleden bir numaralı kötü adam oldu çıktı. Rusya, Çin gibi ülkeler, güya batı karşıtı ülkeler ama her zaman için ya taşeron ya piyon gibi bir durumdalar.. İsrail desen belki de bunlar içindeki “en masum kötü” çünkü direkt kötü adam zaten. Arap kralları, zaten bahara karşıydı. İşte böyle bir tablo. Lakin dikkat edin, “eli kansız” olamamaktalar. Buna bir de yalancılığı, hokkabazlığı, şunu bunu ekleyin, dopdolu bir kefe..

Bu da insanlık için bir ders olmalı artık..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.