YEŞİL ATLI SÜVARİ HIZIR MI?..

Bilindiği gibi “Yeşil Atlı Süvari” videosu çok büyük ilgi gördü ve TV’lerde tartışıldı.
Bu bir kamera yansıması mı yoksa Hz. Hızır (a.s)’ ın değişik görünümlerinden birisi mi gibi farklı görüşler ileri atıldı.

Özellikle birileri kesin bir dille Hz. Hızır deyince bizde “Olabilir mi acaba?” diye düşündük.

Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri Mektubat’ında 1. Mektub’da “Hazret-i Hızır Aleyhisselâm hayatta mıdır? Hayatta ise niçin bazı mühim ulema hayatını kabul etmiyorlar?” sorusuna şöyle cevap verir; “Elcevap: Hayattadır, fakat meratib-i hayat beştir.”diyerek Hızır (as)’ın da hayatta olduğunu, fakat ikinci hayat mertebesinde bulunduğundan bir kısım ulemânın onun hayatından şüphe ettiklerini, Hazret-i Hızır ile Hazret-i İlyas Aleyhimesselâmın yeryüzünde yaşadıkları halde, bize göre serbest bir hayatları olduğunu, bizi sınırlayan ve dar kalıplara sokan zorunlulukların ve sınırlamaların onlara gelince çözüldüğünü, hükümsüz kaldığını ve devreden çıktığını, meselâ bir anda bir çok yerde bulunabildiklerini, beşeriyet kayıtlarıyla hareket kabiliyetlerinin kısıtlanmadığını, isterlerse yiyip içtiklerini, fakat bizim gibi mecbur olmadıklarını, şuhud ve keşif ehli evliyanın Hazret-i Hızır’la (as) mâcerâları bulunduğunu, hattâ evliyâ makamlarından bir makamın makam-ı Hızır tabir edildiğini, bu makama gelen bir velînin Hazret-i Hızır (as) ile görüştüğünü ve Hazret-i Hızır’dan ders aldığını, bazen de yanlış olarak bu makam sahibinin Hızır (as) zannedildiğini kaydeder. Risale-i Nurdaki orjinal metin.

Neticede İslam kültüründe de yer edinmiş bu şahsiyet başta Buhari ve Müslim olmak üzere peygamberimizinde (s.a.v) bahsettiği Hz. Mûsâ döneminde yaşamış ve peygamber olması kuvvetle muhtemel, hikmet ve ilim sahibi bir şahsiyet.

Evet,Kur’ân-ı Kerîm’de, Hızır (a.s.)’ın isminden açıkça bahsedilmez. Ancak Kehf Sûresi’nin 60-82. âyetlerinde yer alan Hz. Mûsâ ile ilgili kıissadan “Katımızdan kendisine bir rahmet verdigimiz ve kendisine ilim ögrettiğimiz kullarımızdan bir kul…” (18/65) diye sözü edilen şahsın Hızır (a.s.) oldugu anlaşılmaktadır. Çünkü bizzat Peygamber Efendimizden gelen sahîh hadislerde bu şahsın Hızır olduğu açıkça belirtilmiştir (bk. Buhârî, ilm 16, 44, Tefsîru’l-Kur’ân, Tefsîru Sûrati’l-Kehf 2-4; Müslim, Fedâil 170-174).

Şimdi gelelim şu yeşil atlı kim sorusunun cevabına.

Bugüne kadar okuduğum Hz. Hızır’la ilgili menkıbelerde Hz. Hızır’ın daha çok şahsi meselelerden dolayı sıkışmış insanların yardımına koştuğunu gördüm.Yani bu tip toplumsal olaylara karıştığını görmedim sadece bireysel olarak sıradanmış gibi gözüken eylemler yaptığını Kehf suresindeki ayetlerden de anlıyoruz. Toplumsal değil kişisel kader anlamında ilahi iradenin müdahalesine vesile oluyor desek daha doğru olur.

Kameradaki görüntüye gelecek olursak bence bu tip konular üzerinde bizleri düşündürtecek ve ilahi müdahalenin de varlığını hissettirecek bir yansımanın oluştuğunu düşünüyorum.

Varlığı açıkca belli olan bu görüntü Mısır’ın evliyalarından birisi ya da Hz. Hızır (a.s)’ın temessül etmesiyle oluşmasından çok ilahi iradenin bizlere toplumsal olaylara müdahalesini gösterdiğini ve bizleri bu konularda Allahın havl ve kuvvetini düşündürtmek üzere “Yeşil Atlı Süvari”yi oluşturduğunu düşünüyorum.

Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

4 thoughts on “YEŞİL ATLI SÜVARİ HIZIR MI?..

 • 12/05/2011 tarihinde, saat 12:52
  Permalink

  “Varlığı açıkca belli olan bu görüntü Mısır’ın evliyalarından birisi ya da Hz. Hızır (a.s)’ın temessül etmesiyle oluşmasından çok ilahi iradenin bizlere toplumsal olaylara müdahalesini gösterdiğini ve bizleri bu konularda Allahın havl ve kuvvetini düşündürtmek üzere “Yeşil Atlı Süvari”yi oluşturduğunu düşünüyorum.”
  Bence de net olan bu.

 • 13/05/2011 tarihinde, saat 08:44
  Permalink

  yanlız ( “Bugüne kadar okuduğum Hz. Hızır’la ilgili menkıbelerde Hz. Hızır’ın daha çok şahsi meselelerden dolayı sıkışmış insanların yardımına koştuğunu gördüm”) bi ekleme yapmak isterim, Hızır aleyhiselam müminler için yeni bir dönemin hazırlık evrelerinde Mürşid-i Kamil gibi (yönetim katında) talebeler yetiştirip önemli görevler aldığını okuduğum bir kaynak ta görmüştüm.

 • 18/05/2011 tarihinde, saat 22:24
  Permalink

  bana böyle şeyler uydurma gibi geliyor müslümanları oyalamak mesele neyani görmesek inanmayacakmıyız müslüman sorgulamaz teslim olur .melekleri görmesek inanmayacakmıyız

 • 15/02/2017 tarihinde, saat 06:08
  Permalink

  Allah aşkina biri açıklaşın bu bana da göründü. Yolda köyde yürüyordum . hafif yamaçlı yerden aşağı doğru soluk net olmasada ayni Mısırdaki gibi görüntüde aşağı doğru süzüldü ve hafiften kayboldu.Yamaçlı yerdi önümde 50 60 metre öteden yeşil büyük bir at soluk üstünde biri vardı aşağı doğru biribirden süzüldü kayboldu. Çok etkilenmistim kime anlatsam inanmadı beni çok etkilemisti. Halen daha tüyler diken diken olur gözümden yas gelir hatirladikca.

Yorumlar kapatıldı.