YENİ ZELLANDADA NELER OLUYOR?

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Bir cani Yeni Zellanda’da Cuma namazında camilere saldırmış. Şehitlere Allah’tan rahmet yaralılara şifa diliyoruz öncelikle. 

Saniyen; bu işle ilgili çeşitli yorumlar başladı hemen. Kimi derin güçlerin işi diyor, kimi üretilen İslamofobinin sonucu diyor. Elbette bu, işin bir tarafı. Öte yandan, dikkatimizi çeken bazı gelişmelerle çok paralel bir görünüşü var bu işin. O yüzden bunu vurgulama ihtiyacı hissettik.

Öncelikle, belki dikkat dikkat çekmiştir; bir zamandır katolik kilisesi, çocuklara sarkıntılık iddiaları yüzünden sıkıntıda. Bunun en ziyade ayyuka çıktığı yerlerden biri de Avustralya. Örneğin iki gün önce Avustralya kardinali ceza aldı.

Sonra hemen bu olay gerçekleşiyor.

Burada dikkat çeken, Yeni Zellanda, Avustralya hinterlandında bir ülke. Saldırının gerçekleştiği yer Christchurch yani Mesih Kilisesi adında bir şehir. Yani çok fazla paralellik var.

Kısa bir zaman önce de Filipinler devlet başkanı, “katolik kilisesi 25 yıl içinde bitecek, böyle bir dine kimin ihtiyacı var?” demişti.

Hasılı, bütün bunlar bu katliamı gerçekleştiren odakların öyle ya da böyle yürüdüğü damar olarak gözüküyor. İslam üzerinde bir tedhiş oluşturup bölgede katolikliği ayakta tutmaya çalışıyorlar denilebilir kabaca. 

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.