YAZLIK SİNEMA -HANGİ FİLMLERİ İZLE(ME)YELİM- SON

İZ PEŞİNDE ( TRUE GRİT)

Başarılı filmlerinin hatırına Coen kardeşlerin son filmi İz Peşinde’den bahsedelim. Film 1969 tarihli Henry Hathaway’ın yönettiği Charles Portis’in kitabından uyarlama John Wayne’nin de oynadığı İz Peşinde’nin tekrar çekimi.

Filmin konusundan bahsedelim kısaca. Film kovboylar zamanında geçen bir intikam hikayesi. Babasının öldürülmesinin ardından intikamını alacağına söz veren 14 yaşındaki çiftçi kızı Mattie Ross’un hikayesi konu ediliyor filmde.

Kız karakter çok komik durmuş yoksa film bir romandan aldığı için çok sağlam diyaloglara ve inandırıcı eylemlere sahip ama dediğimiz gibi o gerçekçilik havasını plastik bir figür gibi duran kız çocuğu yok ediyor.

Bu filmde usta oyuncu Matt Damon’ı Teksas renjırı Saul Goodman rolünde gülümseyerek izledik.

Başrolü oynayan Jeff Bridges ise başarılı aksanıyla Steven Gomez rolündeki şerif yardımcısını öyle iyi canlandırıyor ki bizi o dönemde yaşamış bir şerif yardımcısı olduğuna inandırıyor.

Coen kardeşlerin hatırına merak edenler izleyebilir.

YENİ AMERİKAN GERÇEKÇİ SİNEMASININ İPUÇLARI

BAŞKA BİR YERDE (SOMEWHERE)

Sofia Coppola’nın yönettiği ve Stephen Dorff’un başrolü oynadığı bir film.

Film, hızlı ama mutsuz bir hayat yaşayan bir Hollywood yıldızı Johnny Marco’nun (Stephen Dorff ) Leyla adlı eski eşinden olan 11 yaşındaki kızı tarafından ziyaret edilmesi ve sonrasındaki yaşananları anlatır.

Sade ve basit bir anlatıma sahip bir film. Kız rolünde ki Elle Fanning’inde performansı iyi.

Çöken Amerikan sinemasının küllerinden doğan yeni gerçekçilik diyebileceğimiz bir akımın önde gelen isimlerinden birisi Sofia Coppola. Soyadı tanıdık gelebilir size evet şu meşhur Baba filminin yönetmeni Francis Ford Coppola kızıdır Sofia.

Yazıp yönettiği ve senaryo dalında Oskarı aldığı filmi ‘Lost in Translation’ ( Bir Konuşabilse ) güzel bir filmdi.

Seçtiği temalarla yalnız karakterlerin hayatlarını beyazperdeye taşıyan Sofia Coppala’nın bu son filminde bir starın, 11 yaşındaki kızının ziyaretiyle değişen günlük ritmi ve hayatı konu ediliyor.

Ağır akan bir film adeta belgesel gibi.

Bildik tanıdık entrika cinayet v.s yok. Bir starın can sıkıntısını ve ruhsuzluğu filmde öyle iyi anlatıyor ki sizi sıkma ve filmden uzaklaştırma pahasına bunu gerçekleştiriyor.

Film, Tarantino’nun jüri başkanlığını yaptığı 2010 Venedik Film Festivali’nde aldığı Altın Aslan Ödülü’yle ’kayırma’ tartışmalarına sebep olmuş.

Film sembolik olarak çok şey anlatmak istiyor ama filmin yıldızı Johnny Marco’nun can sıkıntısını bir sahnede itiraf ettiği ‘Ben bir hiçim’ diyaloguna giden yolda bu diyalogu haklı çıkartacak malzemede vermiyor seyircisine ama para pulu bulup mutlu olmuş ya da kendi çapında başarılarıyla sarhoş olmuş herkesin beğenisini kazanabilecek bir film.

SON GECE (LAST NİGHT)

Karı koca ilişkilerinde aldatma üzerine çekilmiş uçma kaçma gibi Amerikan mühendislik sinemasının mamulatlarından uzak daha insani bir duruma odaklanmış bir film.

Yönetmen Massy Tadjedin İran kökenli bir kadın.

Konusu kısaca şu; Evli bir çift olan Joanna (Keira Knightley ) ve Michael (Sam Worthington) iş seyahati dolayısıyla birkaç geceyi ayrı geçirirler. Michael seyahate çıktığı iş yerinden arkadaşı Laura (Eva Mendes) ile bir yakınlaşma yaşar. Karısı Joanna’da eski erkek arkadaşı Alex ile karşılaşır ve onunla buluşmaya gider.

Film müstehcenlik üzerinden prim yapmaya çalışmıyor ama evet, koca eşine ihanet edebilir eşi de ihanete ramak kala dönebilir böylece kol kırılır yen içinde kalır, hayat aynen devam eder felsefesini yakışıklı ve güzel karakterlerle bize yutturmaya çalışıyor.

Dünyanın tüm günahkâr şehirlerine ithaf olunabilecek bir film.

Aslında bu filmi izlemenize gerek yok ben şöyle bir atasözü duymuştum; Her evin tenceresinin dibinde kara vardır.

Film içerik açısından ilerici biçim açısından ise gerici.

İran asıllı bir yönetmenin bu tip meseleler üzerine kafa yorması da ilgimi çekti.

Bir İranlı yönetmenden daha sadre şifa işler beklerdik.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.