YAVUZ HIRSIZ HABERCİLİĞİ-HAPŞIRANA ALLAH RAHMET EYLESİN

Bir sürü gazetenin internet sitesinde şu haber var bir kaç gündür. Diyanet dedi ki “Çok yaşa” demeyin “Allah rahmet etsin” deyin.

Ve bunu “ilginç öneri” havasında veriyorlar, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz’ın sanki şahsi önerisi imiş gibi sunuyorlar.

 

Sözkonusu haberde Diyanet Aylık dergideki bir yazıdan bahsediliyor kaynak olarak. İnternette Diyanet Aylık dergisi var. Yani kaynağa bakılabilir.

Bakınca ise şu görülecek ki, yazıda Kamil Yılmaz açıkça madde madde Peygamberin bir hadisini bahis konu ediyor.

Biri aksırdığında ona yerhamükellah (Allah sana rahmet etsin) demek hadiste geçiyor. Sonra 1,2,3,4,5 diye madde madde açıklıyor hadisi, yazının konusu direkt hadis.. ve 5. maddede geçiyor sözkonusu haber. Peki bu gazeteler nasıl oluyor da Peygamberden hiç bahsetmeden sanki şahsın kendi görüşüymüş gibi veriyor mevzuyu.

Nasıl bir akıl, mantık bu yahu!..

Dalga geçecekler ya, Peygamber dedi derse dalga geçemez. “Çok yaşa” demeyin de “Allah rahmet etsin” deyin dediler. Şunlara bak, hele (!)

Bir de dediğimiz gibi haberi alan aynen yayınlamış, alan aynen yayınlamış.

Örneğin..

Örneğin..

Örneğin..

Örneğin…

Hep de hapşıran bir kadın resmi ve AKŞAM’ın haberine göre.. Yahu yazı internette duruyor aç bak, ne akşamı. Hem hiçbiriniz mi bilmez yahu Müslümanın Müslüman üzerindeki haklarını. Yerhamükellah demek de bunlardan biri. Hiç mi kimse duymadı bu hadisi.

Ahan da erkeklisi bu da..

Ya buna ne demeli, ilahiyat forum

Daha nice site aynen böyle yayınlamış haberi. İnternette duran bir yazı sözkonusu, ezbere Akşamın haberi. Yok Hürriyet şunu dedi.

Bir de sürekli Çok Yaşaya alternatif öneri denilmesi mevzusu. Yazıda Çok Yaşa ifadesi hiç geçmemekte, bir öneri falan getirilmemekte, sadece hadis izah edilmekte. Nasıl bir hınzırlık yahu bu????

Sonra da kendi uydurdukları işin peşine düşmüşler de güya sorgu sual etmişler Kamil Yılmaz’a. O da bir şeyler demiş “toparlamaya çalışmış” güya.. Yine hadis falan hiç geçmiyor, dikkat.

Eskiden olsa bunlar buradan darbe de yapabilirdi ha..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.