WİKİLEAKS-VE SAVAŞ KIZIŞIRKEN..

 

Wikileaks olayında her geçen gün ayrı bir gelişme yaşanıyor. Wikileaks Assangenin tutuklanmasının ardından bu defa İngiltereyi ısırmaya başladı. Bu gelişmeler Wikileaks gerçeğini de yavaş yavaş ortaya çıkarıyor.

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere anlaşılmaya başladı ki wikileaks bağımsız bir güç. İsrail-İngiliz çizgisine oynadığını belirtmiştik, bu dünyayı iyi okumanın bir sonucuymuş. Lakin İngilterenin Amerikaya fazla dayanamayacağı ortada. Şimdi elinde tek bir “ortak” kaldı wikileaksın İsrail.

Lakin İsrail bu bozuk dünyanın en bozuk sicilli aktörü. Bu da ayrı bir gariplik tabii. Ona dayanarak bu bozuk dünyaya iyi bir gidişat verilebilmesi mümkün mü?.. Tabii wikileaksın bu acıtan hamlelerine İsrail ortak çıkmak isteyecek mi?.. Nereye kadar?.. Acıtılanlar İsrail’in ağababaları sonuçta.

Öte yandan Assange Amerikaya iade edilirse nükleer bombayı patlatacağını açıklamış. Yani acaip can acıtacak belgeler diyelim. Peki böylesine idealist bir hareketin -dünyayı değiştirme iddiasında- bu derece şahsi bir noktaya indirgenmesi gitgide.. Herşey Assangenin durumuna göre açıklanıyor ve açıklanacak, bu hareketi öldürmek değil mi aslında.

Nihayet demek istediğim bu derece idealist ama bu derece pragmatist olmak. İşte bu hareketin gerçekten bir internet hareketi olduğunu gösteriyor. Ama aynı zamanda başarısız olacağını maalesef…

Son olarak bir diğer tesbitimiz. Mel Gibson, Yahudilere ve anglosaksonlara muhalifti, Amerikancı idi. Sonuç aforoz. Bir başka Avustralyalı Julian Assange ondan ders almış gibi tam tersi, Amerikaya düşmanken, anglosaksonlara ve Yahudilere oynadı. Sonuç bakalım ne olacak. Bence aynı olacak. Çünkü mesele sadece “kime karşı olduğunuz” değil.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.