WİKİLEAKS OLAYI-BİLANÇO

Wikileaks’ın son yayınladığı belgeler ve bunun oluşturduğu ya da açığa çıkarttığı dengeler.. Tablo hem bilindik sayılır hem de şaşırtıcı.

Öncelikle ABD tabii,  bütün bu kompozisyon içinde aslan kral olarak göze çarpmakta. Dediğini yaptıran, itibarına düşkün vesaire. “İşte tutuklandı adam” Ve bir yandan da onun otoritesini kabul eden ama alttan alta da onu yönlendirmeye çalışan İngiltere ve İsrail var. Tabii özellikle İsrail’in Amerika uzantıları çok iyi. Ve tabii bir yandan da ortaklar.

Kritik ülke ise dön dolaş Türkiye. İngiltere ve İsrail için güçlü bir Türkiye Ortadoğuda çıkarlarının zedelenmesi demek çünkü. Türkiye bölgenin eski patronu ve azıcık eski havasına girmesi bile bütün dengeleri altüst edebiliyor. ABD ise her ne kadar İngiltereden devraldığı güneşin batmadığı imparatorluk anlayışını takip etse de Türkiye konusunda onlar kadar katı değil. Anglosakson hakimiyet anlayışının yürümediğinin farkında. Türkiyeyle tarihten gelen bir mücadelesi olmamış hiç, tam tersine İngiltereyle olmuş mesela.

Gelelim; son wikileaks belgeleri işte bu İngiliz-İsrail bakışıyla dizayn edilmiş gibi. Türkiyenin ortadoğuda söz sahibi olmaya çalışması hakkında menfi izlenimler oluşturmakta. Öte yandan Türkiyeyi karıştırma çabası sezilmekte. Araplar konusunda ise çok ileri gidilmiş. Amerika bir nevi kraldan çok kralcı olan Arap yöneticileri ifşa eder duruma düşürülmüş. Bu ise Amerikadaki anglosakson zihniyeti irkiltmiş. İngiliz-İsrail bakışının bu hatayı yapması pek beklenemez, çünkü asıl diriltmeye çalıştıkları onlar. Bu da o zaman Assange işi herhalde. Sonuçta Assangenin de bir kukla olduğunu düşünmüyoruz. O da kendince bir oyuncu..

Şimdi tutuklanması statükoda sakinleştirici bir etki yapabilir ama yılın adamı seçilmesi konusu var bir de.. Ve açıkçası bu süreçte asıl final “time yılın adamı” gibi gözüküyor.

Time yılın adamında Erdoğan ve Assange ilk iki sırada. Erdoğan öndeydi, şimdi Assange onu geçti. Time baştan beri Assangenin arkasında gözüküyor. Şu anda reytigleri patlamış gidiyor Assange’nin. Amerikada ise sağında solunda Assange sanki El-Kaide’nin adamı gibi görülmeye başlandı.

Mesele ise şu, şimdi Time onu yılın adamı seçecek mi?.. Seçmezse nasıl olup da seçmeyecek. Ve onu seçmezse Tayyip Erdoğan’ı seçecek. Yani İsrail-İngiliz bakışının en istemediği seçenek.

Dur bir saniye, şu ana nasıl gelindi yahu?..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

One thought on “WİKİLEAKS OLAYI-BİLANÇO

  • 09/12/2010 tarihinde, saat 08:39
    Permalink

    We are only thinking about quality facts to produce choices and prepare. The internet and television is full of far as well quite a few opinions instead of enough factual information to formulate an educated opinion or foundation. I have a tendency to come to forums like this frequently to see what the ‘meeting on the minds’ have collectively laid down as ‘law’.

Yorumlar kapatıldı.