ULUSLARARASI EGİTİM TEKNOLOJİLERİ KONFERANSININ ARDINDAN (İETC 2011)

Bu yıl Uluslararası Eğitim Teknolojileri Konferansı IETC 2011 İstanbul Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Sakarya Üni.,ODTÜ ve OHİO Üni. , MEB-Eğitek gibi kimi kuruluşların organizasyonu ve desteğiyle yapılan bizimde konuşmacı olarak katıldığımız bu uluslararası eğitim teknolojileri konferansında dünyada eğitimle teknolojinin nasıl bir trend içerisinde ilerlediğini ve dijital dünyanın eğitimin ruhunu nasıl şekillendirdiğini global ölçekte görmemizi sağladı.

Bizim sunduğumuz GÖSTERGEBİLİM AÇISINDAN DİJİTAL DÜNYADA DEĞERLER EĞİTİMİ -OLANAKLAR VE TEHDİTLER- VALUES EDUCATION IN DIGITAL WORLD IN TERMS OF SEMIOTICS -RESOURCHES AND THREATS- başlıklı tebliğ idi. Biz bu tebliğin metnini sitemizde önceden yayınlamıştık. Fakat sempozyumdaki sunumlara ve konuşmalardan doğan gidişata bakınca metne bağlı kalmadan irticalen konuşma ihtiyacı hissettim.

Niçin son anda buna karar verdim kısaca söyleyeyim; Eğitimde son yıllarda kariyer, başarı, not ve sayısal başarıda yükselmek, birinci olmak gibi kavramlar neredeyse tek hedef ve rehber olmuş giderken insanın manevi bir varlık olduğunun unutulduğunu gördüm.

Halbuki İslamiyet hayatın her alanında hükümfermadır ve siz ister mühendislik ister tıp okuyun isterseniz bir sosyolog olun etik kurallara her zaman sahip olmak zorundasınızdır hatta bir insanın ahlaki tutumu bozuk olursa insanlar onun mesleki bilgisine başvurmayı pek istemeyecekleri ortadadır.

Sempozyum programının da bir kaç dini konu dışında tamamen dünyevi hedeflerin olduğu kimi zaman bunu düşünmekten uzak sadece basit teknolojik araçların kullanımıyla bilişsel düzeyde eğitime odaklı duyuşsal düzeyde ise özellikle değerler eğitimi konusunun ihmal edildiği bir hava gördüm.

Bu kuru, soğuk ve akademik ortam sizi öyle bir atmosfere dahil ediyor ki ‘Allahtan dinden imandan bahsetsek ayıp mı olur acaba diye?’ düşünmeden edemiyorsunuz. Hani bahsetsem ne olur diye şüphe ettiğim Bediüzzaman Said Nursi gibi isimlerden de artık direkt bahsetmenin vakti geldiğini anladım. Yeter artık demenin vakti gelmişti.

Şimdi bu konuşmanın videosunu izleyelim.


İ-ETC-2011 tercumaniahval

Çok renkli ve farklı kesimlerden katılımcıların soruları Türkiye’de bu konuda bir açlığın olduğunu bana bir daha göstermiş oldu.

Soru cevap faslında özellikle “me’hazdaki kudsiyet avamı imtisale sevk eder” özdeyişinin ne kadar doğru olduğu “Değerler eğitiminin sadece İslam dininin değerleriyle mi gerçekleştirilebileceği” sorusuyla bir kritiğe tabi tutulunca daha iyi anlaşıldı.

Sempozyumda sunulan bildirilerle ilgili Web 2.0’ın eğitimde kullanımı, facebookun yazarlık yeteneğini geliştirmedeki etkisi, Malaylar tarafından yapılan preschool yani okul öncesi çocuklara yönelik kuran öğretimi programlar ilgimi çekmişti. Biraz Arapçamız olduğu için Filistinden, Suudi Arabistandan ve Ummandan gelen katılımcılarla sohbet edip bilgi alışverişinde bulunduk.

Malay ekibinden Nur Zuheyde ile tarzanca tarzı zayıf İngilizcemizle konuşup anlaştık. Hindistandan gelen misafirlerle Hindistan’da geçen bol oskarlı Slomdog Millioner filmini konuştuk . İslamiyet’in fakirliğe bakış açısını İngilizcesi iyi olan Mehmet Muharremoğlu arkadaşımızın vasıtasıyla anlattık. Böylece İETC 20011’in hakkını vermeye çalıştık.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

One thought on “ULUSLARARASI EGİTİM TEKNOLOJİLERİ KONFERANSININ ARDINDAN (İETC 2011)

  • 07/06/2011 tarihinde, saat 15:55
    Permalink

    Şahidiyim. Tam da böyle cerayan etmiştir yaşananlar. Aynı ortamı farklı görmektir esas olan ve fark oluşturmaktır esas olan. Sunumunu orada izleyememiştim. buraya eklemen isabet olmuş. hemen başlıyorum izlemeye.

Yorumlar kapatıldı.