ÜÇ MESELE

 1-Burada ısrarla üzerinde durduğumuz ve de yine “ısrarla” kimsenin en ufak bir şey demediği bir mesele var. Aklı maaş, aklı maad meselesi. Onca yazı yazdık damardan, kimse öylesine bile bir şey demedi. Müsbet ya da menfi. Ve demek ki sanılanın aksine, tam isabet. Çünkü gerçeği milletin ağzından çıkan şeyler söylemez, çıkmayan şeyler söyler asıl. Ki ona gerçeği arayan yürüsün sadece.

2-Yine bu mealden olmak üzere, “gerçeği bilenlerle gerçeği sevenler asla eşit değildir” (Konfiçyus) diye bir söz var. Bir de ayet var, “hiç bilenlerle bilmeyenler eşit olur mu?..” diye. İnsanların ise kimisi “bilmek” istemiyor kimisi ise “sevmek” Evet, sevmek.. Gerçeğe bağlı değil o yüzden, sadece onu kendi nefret süzgecinden geçirerek insanlara empoze etmeye var. Böylece de “meşru bir megalomani” gerçekleşiyor. Çünkü gerçek hakikate yürümeyi gerektirir, durup da 24 saat insanlara bakmayı, söylenip durmayı değil. Hakikat adına en mühim meselelerde ise bu kişileri asla görmezsiniz. Ve bu iki grubun ortak bir noktası dikkat çekiyor tam da burada, o da şu; insanlar kendileri dışında, kendilerini düşünmeden, varlığı, dolayısıyla hakikati düşünemiyorlar. Onun için de bütün söylemleri tarihten, bütün ilgileri de bugünden ibaret. Bir aklı maade –dünya dışı akıl- yer yok bu kalabalıkta. 

3-Tek kelimeyle Medya. Matbu alem, görsel medya, sinema ve çoğunlukla da internet.. İnsanların gözünü boyuyor. Lakin bu tek taraflı bir şey değil, insanlar aklı maaşe meyyal zaten, o da onlara göre bir ideal –yani aklı maaşe göre- oluşturuyor, çiziyor, besliyor. Ve bunlar birbirine zıt olabilir görünüşte. Kah gerçekçilik adına, kah milliyetçilik adına, kah ümmetçilik adına, kah batıcılık adına çünkü. Ama bir total oluyor aklı maad karşısında, bir blok. Çünkü alanı öncelikle bugün ve ikinci olarak da tarih (bugünle ilgili) olarak sınırlıyor tamamen. Ve bu kalabalıkta da aklı maade yer yok. 

Sonuçta bu üç meseleyi niye mi dile getirdim. Soyut, mantıki açıklamalardan sonra somut bir şey söyleyelim de iş netleşsin. AltıGün-YediGök adlı hakikat adına çok üst boyutta ve şok edici gerçeklere değinen bir dosya hazırladık Tercümanı Hakikat’de. Google reklamları, facebook, twitter paylaşımları vs. binlerce kişiye ulaştı –ulaşmıştır- bu dosya. Üstelik rastgele değil, bir şekilde hesapta ilgili kişilere. Ve bir tek yorum yapan, bir şey soran, beğenen ya da eleştiren yok.  

……

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.