TWİTTER VE FACEBOOK MACERAMIZ ÜZERİNE

Twitter ve Facebook belki çoğusu için cazip bir yer. Bizim için de başlangıçta öyleydi. Tercümanı Ahval ve Fotovideokom olarak..

Kitlelere hitap edebiliyorsunuz.. Hiç bir para harcamadan vesaire. Lakin, herkes hitap ettiği için bir karmaşaya dönüyor iş, bir. İkincisi ise özellikle twitterdaki trend (TT) olayı. Mesela unfollowallahcc’yi bir türlü trend yapamamıştık. Ama abidik gubidik bir sürü şey trend olmakta. Bu da oranın bir proje olduğu gerçeğini karşımıza çıkartmakta. Bunun zaten baştan beri biraz farkındaydık lakin gitgide yaşayarak ve görerek de farkına varmak daha bir başka oluyor tabii.

Öte yandan ise kendi yazdığınız yazıların linkini vermek kadar can sıkıcı bir şey olamaz. Sonuçta yaptığımız iş buydu.

Yaz, çiz ve sonra da -ne kadar mecbur olursan ol- yazı yazdım gelin okuyun falan.. işin doğasına aykırı. Üstelik twitter ve facebooka açılmamızın asıl sebebi olan yazılar hakkındaki görüş, yorum, ya da iletişim olayı da yok. Ki bütün bu olumsuzluklara katlanasın..

Ve nihayet şu kanaate vardık. Zaten anlık günlük konuları konuşmuyoruz. Temel meseleri, bizim için gerçekten önemi olan konuları konuşmaya gayret ediyoruz. Meselemiz bu zaten.. O halde twitter facebook gibi alanlarda daha fazla zaman kaybetmenin gereği de yok. Çünkü oranın gerçeği günceli, yüzeyseli öne çıkartmak üzerine. Bunun önüne geçemiyor hatta tam tersine siz de akıntıya kapılıyorsunuz yer yer. Yani internette bile olsak bulunduğunuz yer de önemli. Atmosferi o belirliyor.

Ve son olarak; insanlara da bunu tavsiye etmiyoruz elbet. Facebooku twitterı terkedin falan.. Hayır.. Ama gerçekleri konuşmak için sakin suları empoze etmenin de bir yeri var kanaatim. Bu yüzden de Tercümanı Ahval ve Fotovideokom olarak facebook ve twitterda artık konuşmayacağız. Durum vaziyet anlaşılmıştır sanırım.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.