Download Instagram Photos

TWİTTER NEDİR, NE DEĞİLDİR 1

twitter-logo

Twitter nedir?.. Cıvıltı ya da heyecanlı konuşma anlamlarına gelmekte. Zaten bir kuş resmi sembolü. Teknik olarak ise kendinize ait kutucuğun içine 140 karakter (ya da karakter olmayan, yani boşluk) kullanarak bir şeyi ifade ettiğiniz şeyin adı tweet oluyor ve bu ortamın adı twitter.

 

Başkasının duvarına yazamazsınız sadece kendiniz. Birisini takibe alırsanız onun yazdıkları da duvarınıza düşer. Birisi sizi takip ederse tabii sizinki de onun. Birinin sözünü beğenirseniz onu kendi duvarınıza “retweed” edebilirsiniz. Birisi hakında konuşacaksanız da onu “reply” ediyorsunuz. Böylelikle yazdığınız cümlede onun adının üzerinde bağlantı oluyor, o kişinin.

Başlangıçta çok adil gözükmekte. Herkes eşit 140 karakter. Lakin kazın ayağı hiç de öyle değil be, dermişim..

Çünkü kim sizi niye takip etsin, siz kimi takip edeceksiniz. Duvarınızın dışında gözüktüğünüz bir alan yok. Çok çok trendler sayfası olur orası da 120 kilometreyle gidilen şehirler arası otoban gibi. Trendlerde geçen bir kelime yazarsanız orada bir iki salise gözükürsünüz.

twitter-follow-me-bird

Tamam üç beş eş dost olur ama burası sohbet yeri değil, izlemek ve izlenmek önemli. Bir arama butonu var isimlerden arayacaksınız. Kimin ismini yazacaksınız tabii ki meşhurların. Yani isme, meşhura çok çok prim veren bir mantık ve sistem sözkonusu twitterda. Dön dolaş sizi meşhurlara angaje eden bir sistem. Onlar da var!.. tabii. Üstelik anlık ileti yazıyorlar. Takılan takılana.. Meşhurların milyonlarca takipçisi oluyor böyle öte yandan siz sinek avlıyorsunuz. Ama üzülmeyin para her derde deva. Hatta meşhurların bile o kadar meşhur olduklarını sanmıyorum.

 

……………

Twitter belli ki batı kültürünü meşhurlar üzerinden yaygınlaştırmayı amaçlayan bir misyon sahibi. Hatta batı bile değil, Anglosakson, Amerikan kültürünü. Pek çok Hollywood yıldızı, medyalar şunlar bunlar, her tarafta karşınıza çıkmakta. Trendler denilen şey zaten onlara çalışan bir köşe. Arada bir iki ıvır zıvır şey olabilir ama ana konu meşhurlar, Hollywood starları, basketçiler vesaire.. Politika ve entelektüel camia da ziyadesiyle var. İşte size sosyal alem(!)

Hayatta ezildiğiniz yetmedi, sanal alemde de ezim ezim ezilme fırsatı…

 

Bu misyonu seçilen dillerde de görmekteyiz. Türkçe yok mesela, Rusça yok, Arapça yok. Trendlerin gözüktüğü ülkeler ABD ya da komşuları ya da ataları diyelim. Bir Brezilya var. Onu da tam çözemedim, niye?.. (Not: Trendlerde Türkiye, Almanya gibi ülkeler daha sonra eklenmiş, bu yazı yazıldığında yoktu)

Gelelim bu twittera kaç kişinin takıldığına. Bu yılın başında yapılan bir açıklamaya göre 75 milyon kullanıcı varmış. Ama ancak 15 milyonu aktif kullanıcıymış. Ve sıkı durun siteye üye olanların %40’ı sadece üye olmuş, bir tane bile tweet atmadan bırakmış…. Vay be enteresan. Asıl enteresanı ise twitterın bu kaçanları çekmeye çalışmak gibi bir derdinin olmaması tabii..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

TWİTTER NEDİR, NE DEĞİLDİR 1” için 3 yorum

 • 26/07/2010 tarihinde, saat 18:01
  Permalink

  twitterın mantığını çok güzel yorumlamışsın. zaten irandaki olaylarda demokrat görünüp bütün protestoları yansıtan twitter, israilin gazeye giden gemilere baskınındaysa kapılarını israil karşıtlarına kapatmıştı. böylece demokrat bir platform olmadığı ortaya çıkmıştı. bu yazıyla da emparyalizmin gücünü artırmak için kullanılan bir araç olduğu ortaya çıkmış oldu. sadece ünlülerin hayranlarıyla iletişim aracı işlevini görüyor ve dünyadaki ünlü ve güçlülerin daha fazla güç ve ün kazanmasına olanak sağlıyor.

  saçma bir sistem.

  Yanıtla
 • 08/09/2010 tarihinde, saat 15:56
  Permalink

  selamun aleykum
  inanın ne twitter ne de facebook filan umrumda değil. 140 karakterle bir seyler anlatılabilen bir ortamı bana göre cok fazla ve gereksiz sekilde yorumlamıssınız. altı da üstü de 140 karalter zaten. ben kullanıyorum. link deposu olarak genelde. bundan dolayı batı popüler oluyorsa vay dogunun haline. ama sanki biz/siz fazla abartıyoruz. ne yani anglo-saksonlar bu dünyaya fayda saglayamaz mı? hos ben kendim de dogu asıgıyım ama sanki zorlam bir yorum olmus.

  vesselam

  Yanıtla
 • 09/09/2010 tarihinde, saat 19:17
  Permalink

  aleyküm selam.
  sadece ve sırf bundan dolayı popüler oluyor demedim. bu sadece bir fotoğraf. bariz olduğu için üzerinde durdum. biz herşeyi biraz doğal karşıladığımız için doğal akışında sanıyoruz. ingilizcenin bu kadar popüler olması mesela. adamlar ingiliz marşları, bizim gibi bağır çağır bir milliyetçilik yapmadığı için sanki böyle bir şey yok zannediyoruz. mesela twitterda anglo saksonluğu vurgulayan tek bir sembol işaret göremezsiniz ama öyle.. anglo saksonlar iyi bir şey yapamaz mı, bence en iyi yaptıkları şey anglosaksonizm. mesela size açık söyleyeyim ben anglosaksonizm diye bir şey şimdiye kadar hiç duymadım. öyle ki sanki bu kelimeyi ben icat etmişim gibime geliyor bazen) takdir sizin.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 7

Facebook hesabımız Twitter Hesabımız