TURKS AND CAICOS ADALARI, GRAND TURK VE EFSANELER ÜZERİNE 2-SON

Piri Reis haritasında Küba ve Güney Amerika kıyıları ve modern bir haritayla kıyaslanması..

Gelelim Piri Reis haritasına ve oradaki kayıklara. Caicos isminin buradan geldiği iddia edilmekte. Küba’nın üstündeki üç kayığımsı şekil Türk ve Cayicos Adaları olabilir deniliyor.

Bir defa kayıkların olduğu bölge haritadaki en yanlış çizilmiş olan yerler. Buraların çiziminde Kolomb’un haritasından yararlandığı ve Kolomb da buraları Asya’nın doğu kıyıları sandığı için buralar çok yanlış çizilmiş. Kayıkların olduğu yerin Turks and Caicos adaları olduğunu söylemek çok zor ama düşünülesi tabii.

Adalar ve Küba’ya konumu şöyle..

İkinci olarak, Piri Reis daha sonra 1528’de çizdiği haritada buraları, Karayipleri oldukça doğru çizmiş mesela ve bu sefer kayık mayık da yok o bölgede.  Hatta onlar da ada mıydı yoksa dedirtiyor bu yeni çizim.

Ve şimdi gelelim; bizim, şu ana kadar başka bir yerde görmediğimiz bir keşfimize. Turks and Caicos adaları haritasına bir bakalım. Ve sonra da ters çevirelim. Kayığa benziyor değil mi?

Yani “caicos”un kayık olması ihtimali hiç de az değil aslında.

 

 

Sonra bir başka iddia. Turks and Caicos bayrağının İngilizler tarafından 1869’da değiştirildiği ve önceki bayrakta Osmanlı hilali ve üç yıldızın olduğu.

 

Kimileri bunun sadece teklif olduğunu ama Birleşik Krallığın bunu reddettiğini söylüyor vs. Hasılı fazlasıyla bir Türklük kokusu var denilebilir ama tabii iddialar ve ispatlar da az çok oralardan gelmeli.

Buradan bu kadar..

hasanberk

1975 İstanbul doğumlu şair ve araştırmacı yazar.

One thought on “TURKS AND CAICOS ADALARI, GRAND TURK VE EFSANELER ÜZERİNE 2-SON

Yorumlar kapatıldı.