buy Instagram followers

TURKS AND CAICOS ADALARI, GRAND TURK VE EFSANELER ÜZERİNE 2-SON

 

Gelelim Piri Reis haritasına ve oradaki kayıklara. Caicos isminin buradan geldiği iddia edilmekte.

Bir defa kayıkların olduğu bölge haritadaki en yanlış çizilmiş olan yerler. Buraların çiziminde Kolomb’un haritasından yararlandığı ve Kolomb da buraları Asya’nın doğu kıyıları sandığı için buralar çok yanlış çizilmiş. Kayıkların olduğu yerin Turks and Caicos adaları olduğunu söylemek neredeyse imkansız.

İkinci olarak, Piri Reis daha sonra 1528’de çizdiği haritada buraları, Karayipleri oldukça doğru çizmiş mesela ve bu sefer kayık mayık da yok o bölgede.  Hatta onlar da ada mıydı yoksa dedirtiyor bu yeni çizim.

image035
Ortadaki Piri Reis'in daha sonra 1528'de çizdiği harita

O yüzden bu yorum aşırı. Ama şimdi gelelim bizim –en azından başka bir yerde görmedim şu ana kadar- bir keşfimize. Turks and Caicos adaları haritasına bir bakalım. Ve sonra da ters çevirelim.

Caicos kısmı kayığa ne kadar benziyor.

Yani caicosun kayık olması ihtimali hiç de az değil aslında.

Sonra bir başka iddia. Turks and Caicos bayrağının İngilizler tarafından 1869’da değiştirildiği ve önceki bayrakta Osmanlı hilali ve üç yıldızın olduğu.

 tci

Sonuç olarak kanaatim, belki orada Türkler bulunmuştur. Ama Piri Reis’in haritasından sonraki bir zamanda tahminim. Peki nedir, ne değildir, meçhul. Aşırı “meçhul” olması tabii çok teorik kılıyor işi. Peki şu anda Türklerin olmaması..

20. Yüzyılda barınabilmişlerde mi 16. Yüzyılda barınabilecekler diyor ve bitiriyorum.

bn4476_1

hasanberk

1975 İstanbul doğumlu şair ve araştırmacı yazar.

TURKS AND CAICOS ADALARI, GRAND TURK VE EFSANELER ÜZERİNE 2-SON” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 3

Facebook hesabımız Twitter Hesabımız