TURKS AND CAICOS ADALARI, GRAND TURK VE EFSANELER ÜZERİNE 1

Karayiplerde Grand Türk diye bir ada. Turks and Caicos diye bir ülke. Rüyada mıyım yahu?..

Evet bu dediklerimiz tamamen doğru. Karayiplerde, Bahamaların hemen altında, Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Küba civarında bir iki takımada ülkesi Turks and Caicos Island. Başkenti ve bütün hükümet binalarının bulunduğu ada ise Grand Turk. Birleşik Krallığa bağlı, 30 bin nüfuslu, denizcilik ve turizmle geçinen bir ülke.

Tabii gelelim, nereden geliyor bu Türk ismi, orada binbir türlü izahatla karşılaşıyoruz. En çok söylenen görüş, bayraklarında bulunan kaktüsün fese benzemesi ve fesin de Batı kültüründe Türkleri hatırlatması ve bunun için bu adı aldığı şeklinde. Ama tabii hemen antitezi mevcut, bu ismin kullanıldığı sıralarda yani 1600lerde Türkler fes giymiyordu.

 

Bir diğer görüş ise şu şekilde. Bu adalar 17. ve 18. yüzyıllarda Amerika kıtasından Avrupa kıtasına giden İspanyol gemilerine saldıran korsanların sığınaklarıydı. Türk denizcilerinin Akdeniz’deki korsanlıkları nedeniyle Batılılarca Türk isminin korsana eşdeğer olarak adlandırılmasıyla aslında korsan adaları olarak bilinen bu adalar, Türk adaları olarak anılmaya başlanıyor. Caicos ismi ise yerli Bahamalılar olan Lucayanların dilinden bir sözcük olan ve “adalar sırası” anlamına gelen “caya hico”‘dan gelmektedir .

Adada hiç Türk olmaması bu görüşü doğrular nitelikte. Zaten bizim kayıtlarda da böyle bir şey yok. Lakin gelelim başka görüşlere onların da haklılık payı az değil.

15. Yüzyılda buralarda, kısa aralıklarla Kemal Reis gibi Osmanlı denizcilerinin barındığı belirtilmektedir. İstanbul’un Fethi’nden sonra Akdeniz ve Atlantik’te Türk korsanlarının yelken açtığı bilinmektedir. Ayrıca, Piri Reis’in haritasında bu adaların bulunduğu yerde kayık resimleri vardır ve “Caicos”(kaykos) “kayık” anlamına gelir. Buranın Kristof Kolomb’dan 25 yıl önce Türkler tarafından keşfedildiği, başkenti Grand Turk adının ise Büyük Türk yani Kanuni Sultan Süleyman’dan geldiği sanılmaktadır.

Buradaki en büyük çelişki ise şu olsa gerek Kolomb’dan 25 yıl önce Kanuni mi vardı. Başkent Grand Türk, evet büyük ihtimalle Kanuni olmalı, çünkü batılılar ona Grand Türk diyordu. Ama Kolomb’dan 25 yıl önce denildiği zaman çelişki oluşuyor.

Bu arada bir başka bomba iddia ise şu, Kolomb Amerika’da ilk Grand Türk adasına ayak basmış.

hasanberk

1975 İstanbul doğumlu şair ve araştırmacı yazar.