TİME YILIN ADAMI

Assange için Amerika fena direniyor. Bugün Time yılın adamı anketinde anket sonucu olarak 1. çıktı Assange. Ve Time editörleri bir kaç saat içinde diyelim kazananı açıklayacak. Ve aynı gün, bugün, Assange kefaletle serbest bırakılıyor….du tam, İsveç temyize gitti iş uzadı. 48 saat içinde karar verilecekmiş, o zamana kadar hapiste adamımız.

Assange hapisteyken yani, time editörleri açıklayacak kazananı. Onu seçmemeleri bu şartlarda neredeyse imkansız. Amerikanın bastırması hep ters tepti. Assangenin de çünkü arkasında belli güçler var. Özellikle hiç bulaşmadığı Yahudiler ve herşeye rağmen İngiltere diyelim. Yoksa sarı çizmeli mehmet ağa olsa çoktan gündemden düşmüştü. Ya da zaten “hiç girememiş” doğru ya. Ama şimdi marka oldu ve markalığı da onaylanmak üzere.

Tabii Assange belki haketti gerçekten yılın adamı olmayı, Irak ve Afganistanla ilgili ifşaatları dolayısıyla. Ama o kadar can sıkıcı noktalar var ki şimdi. Mesela son süreçte Tayyip Erdoğan’ı bir nevi kurban etmesi. Yine İsveçin açtığı davayı son belgelerle bastırması. Sonra o davadaki hiç lafı bile edilmeyen mesele, tecavüz biraz ayrıntı diyelim ama beraber olduğu kesin. Bir iki hafta içinde iki kişiyle. Prezervatif takmadığı için tecavüz davası açılmış. Ama bu hızlı gonzaleslik nedir? Orası kesin olayın.

Yani açıkçası idealist olduğu için değil pragmatist olduğu için yılın adamı olacak.

Tabii herşeye rağmen kader noktasında da anlamlı. Afganistan ve Irak’taki zulümleri gündeme getiren biri bir şekilde yılın adamı oluyor. Ve Çinde hapisteyken bu yıl Nobel barış ödülünü kazanan Liu Şiabodan sonra şimdi de o, İngilterede hapisteyken yılın adamı olacak. Süper güçler zilleti yaşıyor, enteresan bir şekilde.

……..

NOT: İnanılmaz. Gerçekten inanılmaz. Zuckerberg yılın kişisi seçilmiş Time tarafından. Ama bu yazı aynen böyle dursun. Çünkü bu, bu gerçeklerin iyice altını çizen bir şey oldu. Elbette seçilmeme ihtimali vardı diyelim ama kendileri girişte kullandığımız kapağı yapmıştı yakın zamanda. Ve oylamada birinci çıktı adam ve hapiste şu an. Ve sıralamada hiiç adı bile geçmeyen Zuckerberg. Niye, o direkt yahudi diye mi?.. Bir daha time yılın adamı olmak isteyenin aklına şaşarım)

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.