TAKEN 2’DE REHİN ALINAN DOĞU İMAJI ARTIK SERBESTTİR

İlki tuttuğu için ikincisi çekilen TAKEN 2 ( Takip: İstanbul) filminin son bölümünü dün akşam izleyip bitirmiş bir gün sonra ise Rafet KÜÇÜK’ün HIRÇIN FRANSA yazısında bu filme de gönderme yaparak Fransızların bir hayli sıkıntıda olduğunu vurgulamıştı. (Bir başka yazısında da Kurtlar Vadisinin bu filmden apardığı bir sahneyi videolarıyla vererek göstermişti)

Filmde esas kahramanı Liam Neeson oynuyor. Birinci filmde öldürdüğü Markonun babası intikam peşinde bu sefer. Gerçi Marko ve arkadaşlarının cenaze töreninden anlıyoruz ki öldürülenler de intikam yemini eden baba da Müslüman ve nasıl oluyor bir Müslümanın adı Marko orası da ayrı bir garabet.

Ne diyelim moda diye bir şeyi tüm dünya insanlığına yıllarca yutturmayı başaran Paris bu sefer bir filmle aynı şeyi yapıyor. TAKEN 2 Türkiye’yi ve İstanbul’u bilmeyen seyirci için izlenebilir mantıklı görülebilir bir film ama bizleri bir hayli gülümsetti. Çünkü mekanlar arası bağlantılar İstanbul’u bilenlere hadi canım dedirtecek cinsten komikti. ABD ve Müslümanlardan korkan Batılıların zevkle izleyeceği bir film ortaya çıkmış. İstanbul ki ezan sesleri ve bol miktarda gösterilen çarşaflı kadın imajıyla bu güvensiz ve kaotik ortamda filmin başrol oyuncusu ve ailesinin paçayı kötü adamlardan nasıl kurtaracağı batılılar için merak konusu olabilir. Aksiyona ve kahramanlarını ABD en fazla Londra ve Paris sokaklarında görmeye alışmış olan batılı seyirci için egzotik bir tat vermiş olmalı ki gişede film başarılı olmuş (Bütçe $45,000,Wikipedi 80 000 demiş Toplam Hasılat $365,660)

Filmin fikir babası yapımcısı ve senaristi Luc BESSON aslında Müslümanlara uzak bir isim değil. Filmlerinde müspet Müslüman karakterlere yer veren birisi. Doğrusu bir 10 yıl önce Türkiyede böyle bir film çekilseydi yer yerinden oynardı. Kimi kesimler bizi geri gösteriyor diye kimi kesimler ise Müslümanları mafya gösteriyor diye (Ülkemizde son serisi çekilen James BOND filmi içinse kıyamet kopardı)).Neticede büyülü batı sineması ve yıldızları birden sıradanlaştı. Dünya çapındaki starları gelip bizim dizilerimizde ve filmlerimizde oynamaya başladılar. Bunun sebebi bence 11 Eylülde ikiz kulelerle beraber çöken ABD sineması ve batı imajı. Batı işte bu yüzden İslama şimdi daha fazla düşman. Olayın failleri ister Müslümanlar olsun ister olmasın. Bu gol onları mahvetti. 3D imax sinema tekniğiyle iş kotarmaya çalışan batı bu işi birkaç yıl daha götürebilir.

TAKEN 2’de İstanbul cehenneminden sonra paçayı yırtan filmin kahramanlarının seyirciye veda ettiği sahne ilginçti. Cennet gibi güzelliğe sahip bir tatil beldesinde hala kuyruğunu dik tutmaya çalışan batı imajına gülüp geçtik. Özellikle filmin cengaver kahramanı babanın bir türlü güven bunalımını ve takıntısını aşamadığı için kabullenemediği kızının erkek arkadaşını son sahnede kabullenmesi hafiften batıya, aramıza yabancıları da alalım canım o kadar da herkesi dışlamayalım ‘’insan var insan var’ mesajı ise sinema tarihinde tüy dikmenin en güzel örneklerinden birisi olarak yer alacaktır herhalde.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.