‘SURİYEYE BATILILAR NEDEN MÜDAHALE ETMİYOR ?’ DEMİŞTİK


Sitemizde 2011 yılında Suriye Halk Ayaklanması üzerine yazdığımız SURİYEYE BATILILAR NEDEN MÜDAHALE ETMİYOR ? başlıklı yazıda;

İlk önce batı dünyası Suriyedeki bu muhalefetin kendisinden hoşlanmadığını biliyor ve bu yüzdende Esad’ın katliamlarına devam edip Suriye halkını kendine muhtaç bir konuma getirene kadar da müdahaleyi düşünmeyecektir.

Ne zaman ki Esadın silahlı güçleri altında ezilen muhalefet batıdan yardım isterse o zaman Şam yönetiminin işi Libyadan bile kısa sürede bitirilecektir.‘ diyerek olayların bugünkü gelidği noktaya işaret etmiştik.

Şimdi Suriyede devam eden katliamlara Hizbullahın artık açıkca destek vermesi bardağı taşıran son damla oldu. O tarihli yazımızda yaptığımız şu uyarıyı İran için geçte olsa yine yapıyoruz;

Özellikle İranlı yetkililere er geç zafere ulaşacak bu halk hareketinin eğer ilerleyen günlerde Hizbullahla çatışmaya girerse bunun sadece İsrail’i sevindireceği ve yeni Suriye yönetiminin de düşmanımın düşmanı dostumdur mantığı gereğince İsrail taraftarı yapmasa bile iktidarı ele aldığında İsrail karşıtı bu cepheye soğuk bakmasına sebep olacağı söylenmeli.

Lübnanda ise zaten Esad yönetiminden rahatsız olan Hizbullah dışındaki bütün güçler birleşip Hizbullahı en ufak fırsatta boğabilir ki böylesine bir olay sadece ABD ve İsrail’in elini güçlendirir.

Nato destekli Libya muhalefeti zafere yaklaşmış gözüküyor. Fakat gavurun ekmeğini yiyen onun kılıcını sallar özdeyişini düşünürsek oradaki muhalifler iktidarları döneminde petrol kaynaklarını batıya aktaracaklardır ki bizler yapmayın etmeyin desekte haklı olarak zor zamanımızda bizim yanımızda kim varsa ona kapıları açarız demelerini de garip karşılamamak lazım. Çünkü mesele hayat memat olunca dini ve tarihi bağlantılar tuzla buz olur.

Rafet Küçük olayın batılılar cephesine dikkat çektiği sosyal medyadaki paylaşımında şöyle diyor: ‘Esadın ve Suriyedeki rejimin katil zalim olduğu bellidir. Mesele ise işi sürüncemede bırakanlardır. Batı toplumu asla dünyaya barış getirmez, çünkü öyle bir niyeti yoktur. Suriye rejimini oraya yerleştirenler de onlardır. Şimdi şii-sünni ayrılığını körüklemek için işi sürüncemede bırakanlar da.. Batı yarını da düşünerek sürekli hareket eder. Ve hesabettiği “yarın” senin kötülüğünden başka bir şey değil. Onun için olabildiğince ona “yarını” planlatacak koz bırakmamak da bizim stratejimizin bir parçası olmalı.’

Bundan sonra yapılacak tek plan ve strateji Esad’ın öldürülmesi olmalıdır.Çünkü Suriyede tek adam yönetimi vardır ve o tek adam öldürülünce iş biter.Esad’a ilah muamelesi yapan Nusayrilerin psikolojik direnci kırılacaktır. Böyle bir olaydan sonra Suriyede o koltuğa ister Hizbullahın başkanı Nasrallah isterse Ahmedi Nejad otursun artık kimse eski rejimi ayakta tutamaz.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

One thought on “‘SURİYEYE BATILILAR NEDEN MÜDAHALE ETMİYOR ?’ DEMİŞTİK

  • 05/05/2013 tarihinde, saat 11:23
    Permalink

    Benim tezlerimle pek uyuşmasa da genelde doğru analizler

Yorumlar kapatıldı.