SURİYE VE GERÇEKLİK MESELESİ

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Suriye’de bir kaç yıldır yaşanan süreç pek çok açıdan gerçekliği ayan-beyan eden bir süreç oldu.

Öncelikle ülkelerin dibine kadar hesapçı kitapçı olduğu gerçeği çıktı ortaya. İran’ı, Rusya’sı, somut çıkarlarından zerre şaşmadı. Batı dünyası, bir fitne ateşi gördü, aman sönmesin kaygısına düştü. Esat ve mutlu azınlık her türlü “yıkılmadım, ayaktayım” zulmünün peşine düştü. Suudiler selefi bir oluşum peşine düştü, Hizbullah şiicilik ardına düştü vs. Türkiye ise bütün bu ülkeler içerisinde en dengeli bir şekilde yaklaştı işe ama dengesizlik öylesine had safhadaydı ki etkili olamadı. Belki, bu dengesizliği yeterince görememekle suçlanabilir hükümet. Ama o da bu derece aşikar değildi, şimdi anlaşıldı.

Öte yandan ise; bir “Yeni Osmanlı geliyor” havası da bir derecede etkili oldu Suriye işinde, Türkiye’nin bakışında, yaklaşımında. Ve bu havanın gittikçe arttığı gözükmekte şimdi. Çünkü de batının çark edişinin, vurdumduymazlığının, bunun önüne geçmek için olduğu algısı oluştu bizce. Halbuki buna bir isim veren bile onlardı, Ilımlı İslam Projesi, Arap Baharı..

Peki asıl mesele nedir? Batının yeni projesi, bir zamandır kaynatılan sünni-şii kavgasının geniş ölçüde sağlanması bizce şu an. Ilımlı İslam Projesi belli bir ölçüde rafa kaldırıldı. Elbette tamamen bitirilmiş değil, ama şu anda bir Türkiye-İran savaşına oynanıyor. Bu hem güçlenmeye başlayan Türkiye ekonomisini hem de belli bir ölçüde tehdit olan İran’ı bitirecek çünkü.

Velhasıl şimdi geldi bizim ne kadar çıkarlarımızın/egomuzun peşine düşeceğimize.. Bu saatten sonra Türkiye’nin gayesi Suriye’deki savaşın bitirilmesi olmalıdır.

………………..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

One thought on “SURİYE VE GERÇEKLİK MESELESİ

  • 13/04/2014 tarihinde, saat 18:56
    Permalink

    hemde esadsız bir çözüm için iranla masaya oturmalıdır ukrayna sorunundan dolayı rusların artık suriyeye bakacak mecali kalmadı

Yorumlar kapatıldı.