SURİYE DİRENİŞİ BOŞUNA DEĞİLDİR

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Suriye direnişine bazıları biraz boş bir iş, boşa gitti gibi bakıyor. Ölenlerin şehit olduklarını kabul ediyorlar, ama zorlamaydı vs. Ya da Amerika’nın oyunuydu, sonuç alınamadı diyorlar. Lakin kader gösterdi ki, bu direniş dünyevi anlamda da boş çıkmadı.

Şöyle ki; ABD, Arap baharıyla büyük bir etki alanı kazanmıştı yeni yüzyıl için. Bana göre liberal söylemlerle de bu etki alanını genişletebilirlerdi. Her ne kadar liberallik bir tezgah olsa da bu kadar çabuk bozulmazdı. Lakin, Suriye’de ABD’nin çözümsüzlükte direnmesi, Türkiye, Mısır gibi ülkelerin ise bastırması ABD’yi bir anda “eski statüko taraftarı” yaptı kısa zamanda. Türkiye’de ve şimdi Mısır’da zorlama gösteriler peydah oldu, yine “zorlama” batının ayakta alkışladığı. Ve böylelikle de “Arap Baharı” ile ABD’nin ve batının kazandığı “iyi adam imajı” tuzla buz oldu. Ve ileriye yönelik de “belki yüzyıllık bir kandırma fırsatı” büyük yara aldı.

Demek ki dünyada herşey birbiriyle fazlasıyla alakalı bu iletişim çağında. Ve Suriye direnişi bence bu etkisiyle -bir Çanakkale savaşı gibi belki- yüzyıla damgasını vurdu.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

One thought on “SURİYE DİRENİŞİ BOŞUNA DEĞİLDİR

  • 30/06/2013 tarihinde, saat 18:15
    Permalink

    Allah yar ve yardımcıları olsun

Yorumlar kapatıldı.