SUÇLANAN KİM? BEDİÜZZAMAN MI “HÜR ADAM”MI?


Bizler üstadın hayatını anlatan ‘HÜR ADAM’ filmiyle ilgili gerek üstadın ortaya koyduğu davanın ruh-u aslisini incitmemesi ve gerekse sinema sanatını da hakkıyla yerine getirerek zayıf ve kötü bir filmle ‘Müslümanlar sanattan da sinemadan da anlamaz’ denilmemesi için eleştiriler ve değerlendirmeler yazarken beklenmedik bir gelişme, aklı başında olan herkes gibi bizleri de şaşırttı.

Evveliyatına bakıldığında sol tabelalı mekanlardan hiç çıkmamış olan Ankara barosuna bağlı bir avukat Ankara Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Bu hadisenin Kastamonu’da polislerin odunların altında buldukları ‘İnna A’taynanın Sırrı’ risalesiyle karşılaştırılamayacak derecede zayıf olduğu ortada. Lakin demek ki Bediüzzaman’ın dirisine de ölüsüne de tahammül edemeyenler şimdi de filmine tahammül edemiyorlar.

Fakat burada şahsen beni asıl düşündüren ilk önce Nurcuları sonra ehl-i iman herkesi ilgilendiren üstadın hayatını fisebilillah filme almış gerek yönetmen gerekse senaristle ilgili böylesine bir gelişme karşısında ne tepki konulacağı?

Bu arada sözkonusu şahıs filmi izlememiş fragmandan afişten falan sonuçlar çıkarmış. Film daha vizyonda değil. Bu da sinema tarihinde falan ilk olabilir. Araştırmak lazım.

Suç duyurusunda, filmin internet sitesindeki, fotoğraf, fragman ve yazılar incelendiğinde pek çok sahnede, “Atatürk’e yönelik gerçeğe aykırı pek çok iftira ve hakaretler içerdiği” belirtildi.

Yönetmen ve senaristlerin Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilindiği iddia edilen dilekçede, filmin kim ya da kimler tarafından finanse edildiğinin ve örgütsel bağlantılarının da araştırılması talep edildi. Dilekçede, “Filmin gösteriminin tedbiren ve derhal durdurulması, kamu vicdanını kısmen de olsa rahatlatacak bir tedbir olacaktır” denildi.

Hür Adam filminin fragmanı

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.