SORU: ÖZÜR MÜ, GÖZ BOYAMA MI, ULUSLARARASI HUKUK MU?

 

HOLLANDA’DAN KATLİAM ÖZRÜ ADLI HABERDEN-9 ARALIK 2011 

Hollanda, Endonezya’nın bağımsızlık mücadelesi sırasında Hollanda askerleri tarafından öldürülen Endonezyalılar için özür diledi.

Hollanda’nın Cakarta Büyükelçisi Tjeerd de Zwaan, 9 Aralık 1947’de Hollanda askerlerinin Ravagade köyünde 430 dolayında kişiyi öldürmesi sebebiyle, Hollanda hükümeti adına resmen özür diledi.

Hollanda mahkemesi, 9 kurbanın yakının açtığı davanın neticesinde Endonezya’daki bağımsızlık savaşı sırasında yapılan bu infazlardan Hollanda devletini sorumlu tutmuştu.  Mahkemenin 14 Eylül tarihli kararının ardından bu özrün geleceği, kurbanların ailelerine maddi tazminat da ödeneceği belirtilmişti.

……..

ŞİMDİ DE 5 TEMMUZ TARİHLİ BİR HABER’DEN.. 5 TEMMUZ 2011

‘Hollanda, 3 kişinin Srebrenitza katliamında ölmesinden sorumlu’

Lahey’de Temyiz Mahkemesinin sözcüsü, “Hollandalı BM askerlerinin söz konusu şahısları teslim etmemesi gerektiğinden, mahkeme, bu şahısların ölümünden Hollanda devletinin sorumlu olduğuna karar verdi.” dedi.

Hollanda’da bir mahkeme, 2008 yılında, “Bosna’daki Hollanda askerleri, BM tarafından belirlenen bir görevi (güvenli ilan edilen bölgeyi terketme) yerine getirdikleri için, Hollanda birliğinde görevli Bosnalıların ve ailelerinin ölümlerinden, Hollanda devletinin sorumlu sayılamayacağını” kararlaştırmıştı.

…………..

SONUÇ: Yani Hollanda, Uluslararası mahkeme onu Bosnada suçlu bulduktan sonra “Endonezyadan özür” olayına gitmiş. Tarihlere dikkat 5 Temmuz, 14 Eylül, 9 Aralık..

Mesela normalde kendi mahkemesi Bosna işinde suç görmemiş (kendilerinde) 2008’deki kararda. Yine bilindiği gibi sözkonusu Bosnadaki Hollanda askerlerine Hollanda madalya bile vermişti zamanında.  

Gelelim, peki özür mü göz boyama mı bu? Ya da Uluslararası hukukun gücü mü?..

……………

NOT: Dolaylı bile olsa -meselenin çapı açısından- geçenlerde bir Hırvat takımı Dinamo Zagrep, bir Hollanda takımı Ajax’ın şampiyonlar liginde üst tura çıkmasını resmen (Fransız takımına 7-1 yenilerek) engelledi. Acaba neden, sadece “şike” mi?

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.