SOMALİDE AÇLIK İFTARA KADAR DEĞİL

Amerikanın Afganistan ve Irak’ı işgal ederken harcadığı 2 milyar doların yanında sadece 2 milyon dolarla Somali ve Habeşistan’a el uzatıp açlara derman olabilecek iken bundan şuurlu bir şekilde uzak durması sebepsiz değil.

Özellikle 2006 yılından sonra İslam Mahkemeleri Birliği’ne bağlı güçlerin başkent Mogadişu’yu ele geçirmeleri ile dünyanın bir anda ilgisi bu bölgeye yöneldi ama bizler film izler gibi izlerken batı orayı mahvedecek  her türlü sulh yolunu kapatmayı bildi.

Etiyopya askerleri, İslam Mahkemeleri Birliği’ni başkent Mogadişu’dan püskürtmek ve yerine Amerika ile işbirliği içerisinde bir yönetim tesis etmek amacıyla 2006 yılının son iki haftasında güney Somali’yi işgal etti. Olayla ilgili geniş açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Habeşistan (Köleler Ülkesi) ismiyle bilinen bu ülkenin şimdi ki adı Etiyopya. Başkenti ise yerel dilde “yeni çiçek” anlamına gelen Addis Ababa.

Biz yine Habeşistan diye bahsedeceğiz.

Bizler için Habeşistan İslamiyet’in yayıldığı ilk dönem sahabelere kucak açan Necaşi  ki Habeş dilinde Necaşi Kral demektir asıl adı Eshame olan Habeş Meliki ve Bilal-i Habeşi ile meşhur bir ülke.

Doğrusu Mekke ve Medine kadar aziz ve önemli topraklardan bahsediyoruz. Medine nasıl kucak açmışsa Müslümanlara Habeşiştan’da aynı şekilde kucak açmıştır. Peygamber Necaşi’ye cenaze namazını kılarak ihtilaflıda olsa müslüman olarak değil bir Hıristiyan bir kral olarak öldüğü halde vefa borcunu ödemiştir.

Şimdi sıra bizlerde.

Bugün İHH ve Kimse Yok Mu Derneği temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda verilen rakamlar korkunçtu.

Afrika’da her gün en az 50 çocuk açlıktan ölüyormuş.

Hikaye gibi geliyor değil mi?

İnanmıyor insan duyunca.

Yine toplantıda İHH yetkilisi Yavuz Baysan’ın anlattığı yardım almak için beş çocuğuyla yola çıkıp üç çocuğunu kaybeden kadının durumu ise herkesi duygulandırdı.

Kadına böyle bir yolculuğa niçin çıktığını söylediklerinde eğer bu yola çıkmasaydı beş çocuğunu da kaybedeceğini ama en azından aldığı yiyecekle iki evladının hayatını bir ay daha sürdürebileceğini söylemesi artık bir an önce bir şeyler yapmamız gerektiğini ortaya koydu.

İHH gelecek hafta bir gemiyi Somaliye ulaştıracak. Uçak kaldırmak istediklerini ama Mogadişu havalaalanının uygun olmadığı için yapamadıklarını söyledi.

Bu arada 5 yıldır bölgede olan İHH yaptıkları yardımları ve işleri özetleyince yüzümüz güldü. Keza Kimse Yok Mu derneği de orada başta su kuyusu ve Eğitim üzerine yapacakları yardımlar, açacakları kurumlarla Afrika kıtasında taze bahar çiçeklerini açtıracaklarını söylediler.

Memur-Sen ve ona bağlı sendikalarda yaptıkları nakdi yardımın dışında Yetimhane yapımı için bu yardım kuruluşlarıyla birlikte harekete geçtiklerini duyurdu.

Bunlar güzel haberler.

Tabir-i caizse biz Allah’ın kulları aynı zamanda Allah’ın kollarıyızdır da rahmet ve merhameti ve  semavi yardımı ulaştırmada.

Müslüman Sudan’ı bölen ve Güney Sudan diye bir ülke çıkartarak amacına ulaşan Hıristiyan-Yahudi dünyasının bu atağına karşı verilecek en iyi cevap o toprakları yardıma boğarak bizi vakti zamanında yalnız bırakmayan bu kardeşlerimizi bizlerinde yalnız bırakmadığını tüm dünyaya göstermek olacaktır inşallah.

Yoksa aksi gayretullaha dokunur ve ayeti kerimede dediği gibi fitne hepimize ulaşır.

“Bir de öyle bir fitneden sakının ki o, içinizden sadece zulmedenlere erişmekle kalmaz (umuma sirayet ve hepsini perişan eder). Biliniz ki, Allah’ın azabı şiddetlidir.” (Enfâl / 25)

“Bu Kur’an, ancak alemler için bir öğüttür.

Onun verdiği haberin doğruluğunu bir zaman sonra çok iyi öğreneceksiniz.” Sad,87-88

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

One thought on “SOMALİDE AÇLIK İFTARA KADAR DEĞİL

  • 18/08/2011 tarihinde, saat 20:44
    Permalink

    Allah razı olsun İbrahim Abi.

Yorumlar kapatıldı.