SOCİAL NETWORK

Social Network filmi, Amerikan Sinema Eleştirmenleri Derneğinin düzenlediği Eleştirmenlerin Seçimi ödüllerinde en iyi film, en iyi yönetmen gibi ödülleri aldıktan sonra Altın Kürede de en iyi film, en iyi yönetmen gibi ana ödülleri topladı ve Oscar’ı da almaya çok yakın olduğunu gösterdi.

Gerçi Zuckerberg zaten çok tartışılacak bir seçimle Time yılın adamı seçilmişti ama bu ödüller yine de beni fazlasıyla şaşırttı. Çünkü David Fincher’in bu Oscar’a yürüyen filmi hiç de beklentileri karşılayan bir film değil.

Filmin bütün afişlerinde geçen o söz “Bir kaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaş edinemezsin”

Fight Club gibi kült bir filmin yönetmeni yönetmiş filmi..

İster istemez çok agresif bir film bekliyorsunuz. Ama filmdeki en büyük gerilim şirket hisseleri bir oyunla adeta sıfıra indirilen eski ortağın, Zuckerberg’in masasına şöyle bir vurması.

Filmde Zuckerberg eh bazen uyanıklık yapıyor ama şeker bir adam havasında. Ortağı efendice bir tip. Sonra bir hınzır adam takılmaya başlıyor Zuckerberg’le ve eski ortağını saf dışı bırakıyor o hınzır adam. Ama o eski ortakla yeni ortak arasındaki gerilim bile hissettirecek boyutta değil filmde, yüzeysel. Karar anlarında Zuckerberg hiç gösterilmiyor, onun yaşadığı olası ikilemler, o psikoloji yok. Eski ortağı gibi bizim de sonradan haberimiz oluyor hep. Çok vasat..

Sonra bir başka davacılar var, Zuckerberg’in facebooku kurarken onların fikrini çaldığı iddiasındalar. Onlar hele tam komedi.. Ama güldürmüyorlar da.. Ve pek çok sahneleri var filmde.

Ve Zuckerberg en sonunda kendi isteğiyle hepsine parasını veriyor tabiri caizse ve film bitiyor. Ne bir facebook fenomeni işleniyor doğru düzgün o arada. Peki bu nasıl bu kadar iyi film oluyor.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.