SKYFALL ELEŞTİRİSİ: ASSANGE!.. JULİAN!..

Son Bond filmi (Skyfall) beni hayli güldürdü.

Nedeni ise filmde müthiş bir Assange kini olup filmin sadece ve sadece bunun için çekildiğini düşündürtüyor fazlasıyla.

Hele bir de kötü adamı “sapsarı” saçlı Javier Bardem oynayınca..

Filmdeki kötü adam bilgisayar dahisi, belli aralıklarla elindeki ajan isimlerini sızdırıyor. Daha sonra yakalanıyor ama İngiltere’de tutuklu olduğu yerden kaçıyor (aslında yakalanmasını da planlamış) ve adım adım herşeyi planlıyor, polis kılığına giriyor, mahkeme basıyor. Öyle ki koca MI6 aciz kalıyor. Ve dikkat, en sonunda en eski usüllere (adam bilgisayar dahisi olduğu için) geri dönülerek bir çiftliğe çekilip (tuzak) orada etkisiz hale getiriliyor. Bilindiği gibi Assange da bir çiftliğe çekilmişti.

 

Bütün mesele ise; kötü adam, eski bir MI6 ajanıymış ve bir işte harcandığı için M’den intikam peşindeymiş. Tabii bu arada bir başka harcanan adam olduğu halde Bond, iyi. Hani “harcanmak kişiyi kötü yapmamalı” noktası da boş geçilmemiş olmuş (!)

Lakin öyle bir dengesini kaybediyor ki film gitgide, hani şuna inanmamızı istiyor nerdeyse (film mantığıyla bile olsa) “MI6 öylesine aciz kalıyor ki İngiltere’de, başkanını ancak şöyle koruyor: Bond ve M uzak mı uzak bir çiftliğe tek başlarına gidiyor ve gittikleri yer de bilgisayar ortamında “tuzak olduğu hissedilmeyecek şekilde” servis ediliyor. Ve orada hiçbir teçhizat yok, şansına bir tek av tüfeği kalmış baba yadigarı, çivi, cam kırığı gibi şeylerle tuzaklar hazırlıyorlar ve tam teçhizatlı (helikopterleri bile var) onlarca kişi ile birlikte “kötü adam” tuzağa çekilmiş oluyor. Çünkü o, M’yi yakalamayı çok istiyor. İyi de ulan kötü adam tuzak kursa bu kadar olur zaten.

Yani herşey bir tarafa öyle ya da böyle Assange’ın Bond’un tahtını bitirdiği kesin. Zaten başka bir filmi de geliyormuş.  

Ve bu sırada gerçek dünyada şunlar olmaktadır.

Daha da enteresanı ise (iki ay sonra) HonKong’a kaçan gerçek bir CIA ajan sızdırması süreci başlar.. Edward Snowden. Bknz.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.