SENARYO NOTLARI-1

İyi bir senaryo nasıl yazılır sorusunun cevabını senaryo kitaplarında aramaya başlarsanız yanılırsınız. Yemek kitaplarını okuyup o tariflere göre yaptınız yemekler nasıl istediğiniz lezzette olmuyorsa senaryo kitaplarına bakıp yazacağınız senaryolarında çok başarılı olacağını düşünmeniz sizi aynı şekilde yanıltabilir.

Senaryonun yazılış biçimini kastediyorsanız yani şekilsel yönüyle ilgili internette bol miktarda var onlara bakabilirsiniz.

Biz TSG (TercumaniahvalSenaryoGrubu) olarak iyi bir senaryo yazmanın yollarını size şöyle anlatalım;

-Orhan Pamuk müteveffa yönetmen Ömer Kavur’la ‘Gizli Yüz’ filminin senaryosunu nasıl yazacağını yani şekilsel olarak senaryo yazım biçimini sorduğunda Ömer Kavur profesyonelce ‘nasıl yazarsan yaz ‘der. Kısaca iyi bir hikayeniz varsa profesyonel birisine götürecekseniz sinopsis yada tretman dediğimiz tarzda düz hikaye gibi yazıp götürebilirsiniz. Profesyonel eller onu düzeltecektir.

-Atilla İlhan yazdığı senaryoyu okuması için ünlü bir Türk yönetmenine götürdüğünde yönetmen ‘boş ver sen bana anlat’ demiştir. Atilla İlhanda buradan yola çıkarak ‘Pek okumayı sevmeyen milletiz’ der. Kısaca sizi dinleyecek bir yönetmen ya da prodüktöre gidip hikayenizi anlatabilirsinizde.

-Senaryoyu ilk önce kendiniz için yazın. Her şeyden önce kendiniz için yazmıyorsanız yazdıklarınızdan eğer siz zevk almıyorsanız büyük ihtimal seyircide almayacaktır. Metin Erksan’ın meşhur sözünü hatırlayın ‘Ben filmlerimi ilk önce kendim için çekiyorum’

Bu yazı ancak link ya da TSG (TercumaniahvalSenaryoGrubu) kaynaklı olduğu belirtilerek yayınlanabilir.