SENARYO KİTABIMIZ ÇIKTI

ÖĞDER (Şuurlu Öğretmenler Derneği) her yıl kısa film senaryo yarışması düzenliyor.

Bu yarışmada finale kalan senaryolar kitaplaştırılmaya başlandı.

Benimde jürisinde bulunduğum ‘İyi İnsan Olmak’ temasıyla düzenlenen 1.Kısa Film Senaryo Yarışmasında dereceye giren eserlerler kitaplaştırıldı. Editörlüğünü ve redaksiyonunu yaptığım kitabın adı yarışma temasıyla aynı ismi taşıyor: ‘İyi İnsan Olmak’.

Bu yarışmada ödül aldıktan sonra çalışmalarına devam eden yetenekli bir kalem Hulusi Çelik’le senaryosunu yazdığı bir filmin set ziyaretinde tekrar karşılaşınca çok mutlu olmuştum. Ekilen tohumların meyve verdiğini görmek güzel bir duygu.
Sinemaseverler bu zamana kadar yapılan senaryo yarışmalarında senaryoların kitaplaştırıldığına hiç şahit olmamışlardır. ÖĞDER bir ilki gerçekleştirerek yarışmada sadece ödül alan değil belli bir puan barajını aşan eserleri de kitaplaştırdı.

Bu kitabın diğer bir özelliği de film çekmek isteyen sinema meraklılarına rehberlik etmek üzere ‘Senaryo NasılYazılır’ başlığı altında senaryo yazımı konusunda da temel bilgiler veren bir bölümünde olması. Bu bölümü Nizamettin Karslı’yla beraber kaleme aldık. Kitap bu yönüyle de sinemaya giriş yapmak isteyen her yaştan sinemasever için bir eğitim rehberidir.

Özellikle kısa film çekme imkanı bulamayan, sinema sektörüne nasıl gireceğini bilemeyen dezavantajlı sinema sevdalılarına verdikleri eserleriyle bir isim yapma imkanı veren bu projenin diğer ayağı ise kitaplaştırılan bu senaryoların filme çekilmesi olacaktır.

Kısa film çekmek isteyen ama senaryo sıkıntısı çeken herkes kitapta da belirtildiği gibi beğendiği senaryoları dernek genel merkezine başvuruda bulunarak hiçbir ücret ödemeden çekebilecektir. Ayrıntılı bilgi dernek genel merkezinden
( http://www.ogder.org ) alınabilir.

Kısa film senaryo yarışmalarının düzenlenmesinden kitabın yayımına kadar bizlerden desteklerini esirgemeyen İsmail Hakkı Akkiraz (ÖGDER eski Genel Başkanı),Hamdi Sürücü(ÖGDER Genel Başkanı),Erdal Bilir (ÖGDER Tanıtım Komisyonu Başkanı) ve Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğüne teşekkür ederim.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.