SCIENEMA

1987A SÜPERNOVANIN 3 BOYUTLU GÖRÜNTÜSÜ YAYINLANDI. BİLİM ADETA SİNEMAYLA YARIŞIYOR, BİLİMDE DE 3D. BENCE BUNA BİR İSİM VERİLMELİ ARTIK.

SCİENEMA = SCİENCE(BİLİM)+CİNEMA(SİNEMA)

Ve mesele sadece bu da değil, mesela ünlü astrofizikçi Stephan Hawking uzaylıların olabileceğini ve tehlikeli olabileceklerini söylüyor. Başka biri geçenlerde karadeliklerin içinde bir kainat olabileceğini söylemişti. Hollywood senaryolarını aratmayan “senaryolar” Bilimin adeta sinemayla yarışması gibi bir fenomen sözkonusu son zamanlarda.

Sonra, arada sürekli dünya benzeri gezegen bulundu haberleri.  

Son olarak daha da somut bir örnek verelim yine yakın zamanda karşılaştığımız bir haber aynen şöyleydi. Tüm zamanların en çok izlenen filmi ‘Avatar’ın yönetmeni James Cameron, NASA’yla birlikte gerçekleştireceği projeyle 3 boyutlu Mars filmine imza atacak.

1987A SÜPERNOVA

168 bin ışık yılı uzaktaki 1987A adlı süpernovayı gözlemlerinde Şili’deki Very Large Telescope’u kullanan astronomlar, gözlemlerinin sonucunda, asıl patlamanın çok şiddetli ve bir yöne yoğunlaşmış olduğunu gördü.

1987’de ilk kez görülen ve 383 yıldır çıplak gözle izlenen ilk süpernova patlamasının 3 boyutlu görüntüleri, patlamanın bazı yönlerde diğer yönlerden daha şiddetli ve hızlı olduğunu, düzensiz bir şekil oluşturduğunu gösteriyor.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.