SAT CİT ANAND/ ŞOV DÜNYASI AŞTI, HİNDU TANRISI CANLANDIRILDI

Sat chit anand, varım bilinçliyim mutluyum demekmiş. Bir Hindu özdeyişi. Yukarıdaki foto sat cit anand water şovdan bir görüntü. Şu sıra Reuters günün fotolarına çıkacak kadar popüler bir show.

Şovun video reklamı

Ve şimdi yavaş yavaş büyük resme doğru gidelim. Öncelikle görüntüdeki şahıs-tanrı Swaminarayan diye biri. (1781-1830) Zaten reklam videosu da onun doğum gününde atılmış youtube’a. Doğum gününün 3 nisan olduğuna dair bir bilgi de var ama bunu geçelim, 2 veya 3.

Swaminarayan 1792’de 11 yaşındayken 7 yıl sürecek bir Hindistan seyahatine çıkıyor ve bu da ayrıca ya da aynı zamanda neyse bir filmle canlandırılıyor. 2004 yapımı Mystic İndia adlı bir filmle. Yarı belgesel nitelikteki film IMAX ve tapınaktaki sinema salonu da ona tahsis edilmiş durumda.

Hoppala tapınak mı, sinema salonu mu??.. Hayda..

Evet tapınak, Aşkadram tapınağı, 2005’te açılmış. Hatta buna tapınak-komplex diyelim. Yeni bir tür, yeni bir vizyon çünkü. Sinema salonu, Swaminarayan’ın hayatının kompoze edildiği bir bölüm, malumlum ışık su şovu bölümü vesaire. Yani şov dünyasının bütün öğeleri kullanılıyor tabiri caizse insanları büyülemek için. Ya da bir yerde şov dünyasının maskesini mi düşürüyor diyelim bu fenomen tırnak içinde, tartışılır.

Tapınak elbette Swaminarayan takipçilerinin. BAPS diye bir şirket var, onun kontrolünde. Filmi de bu BAPS yaptırmış.

Dönelim, şu film dikkatimizi çekiyor. Swaminarayan’ın meşhur seyahatinin anlatıldığı şu film. Bir Bollywood yapımı değil, adeta bir Hollywood yapımı çünkü. Keith Melton diye biri yönetmiş, yazarı aynı şekilde Mose Richards…. Ve sıkı durun seslendiren de Arabistanlı Lavrence diye meşhur olan Peter o Toole.

Sonra ise şu Keith Melton ismine geri dönüyoruz, yönetmene.. Casusluk kitapları yazarı H. Keith Melton’la garip bir karıştırma hikayesi var burada da. Bazı yerlerde filmi ikisi yönetmiş gibi gözüküyor. Bu bir kişi mi iki kişi mi ama.. Biyografilerinin de olmamasından dolayı olsa gerek bu noktada acaip bir karışıklık mevzubahis. Mesela wikipediada Keith Melton namına bir şu var.

Daha sonra çözüyoruz bunlar iki ayrı kişi lakin göbeğimiz de çatlıyor bu arada. Fotolarından çıkıyor. Pek öyle her yerde olmayan..

Keith Melton..

H. Keith Melton..

Mesele ise şu, Keith Melton 1998’te rol aldığı Spy Tek adlı filmde H. Keith Melton ismini kullanmış ve bütün bu karışıklığın sebebi bu gibi gözüküyor.  Ama burada da başka soru işaretleri oluşuyor. Neden bu filmde o ismi kullandı, filmin ismine dikkat Spy Tek yani casusluk filmi. Ve neden bu kadar ayyuka çıkmış “yanlış anlamalar” varken biyografileri yok ortada bu şahısların. Haberleri olmaması mümkün mü?.. Yoksa kader mi sadece?…

Filmde Arabistanlı Lawrence diye meşhur Peter O Toole’un anlatıcı olması ayrıca dikkat çekici çünkü. Anlatıcı olmak bir tür destek anlamı taşıyor bu tip işlerde. O Toole’un başka anlatıcı olduğu bir iş yok mesela. Gayet sembol bir isim..  H.Keith Melton ise casusluk tarihi yazarı ve bu manzaraya adeta şak diye oturuyor. Oturtan da oturtmuş zaten ama dediğimiz gibi şimdilik bir yanlış anlama gibi duruyor. Buna fazlasıyla fazlasıyla çanak tutulmuş olsa da..
Son olarak bahsi geçen Swaminarayan’ın İngiliz yönetmiyle arası iyiymiş. Böylesine yürüyüp gitmesinde bunun rolü vardır mutlaka.  Öldüğünde 1.8 milyon müridi varmış Lord Swaminarayan’ın. Lord tabii tanrı anlamında herhalde.

Ve de şimdi diriltilmesinde tabii…

Bu arada yazın vizyona girecek olan Avatar-The Last Airbender adlı film de yine Swaminarayan’ın olmasa bile bu konseptin (çocuk tanrı) birilerinin fazlasıyla ilgi alanında olduğuna dair bir başka işaret..

Neden mi, e herkesi materyalizmle vuracak değiller ya yahu!..


Avatar: The Last Airbender trailer HD

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.