SANSÜR MÜ DEDİNİZ? İnternet Yasası Üzerine

İnternet yasası çıktı.

Belli ki hükümetin amacı bundan sonra ortaya dökülmesi muhtemel kaset, ses kaydı gibi şeylerin önünü kesmek, bundan önce ortaya çıkanların da tekrar tekrar değişik sitelerde yayınlanmasını engellemek.

Özellikle de kendisiyle ilgili olanların.

Üstelik 4 saat içinde.

Aslına bakarsanız onları yayınlamak zaten suç. Ayrıca bu tarz yayın yapan siteler mevcut yasalar çerçevesinde yasaklanıyor.

Yani uygulama açısından ek bir şey getirmiyor yeni yasa.

Peki ne yapıyor?

Birincisi hız sağlıyor. Normal prosedürle 1 hafta 10 gün sürebilecek yasak alma kararı, 4 saate indiriliyor.

İkincisi yasak kararını mahkemelerden alan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na veriyor. Yasağı kaldırma kararı mahkemelere bırakıyor. Temelde itiraz noktası burası.

Üçüncüsü tümden siteyi kapatmak yerine şikayet konusu sayfaya erişim engelleniyor. Biliyorsunuz bir kişi youtube’da yayınlanan bir görüntü nedeniyle dava açınca youtube kapatılıyor, hiç bir videoya erişim sağlanamıyordu. Artık şikayet konusu link kapanacak, aynı sayfanın diğer öğeleri görüntülenebilecek.

“Sansür” yaygarası şu aşamada gereksiz. Çünkü var olan “yasak” kapsamına bir ek söz konusu değil.

Burada gösterilen tepki, TİB’e olan güvensizlik nedeniyledir. Bugün TİB’de kendi adamları olsaydı, tepki göstermeyeceklerdi. Çünkü halihazırda yargının internet uygulamalarını hepimiz yaşadık. En küçük bir şikayette milyonlarca kişinin kullandığı siteler “çat” diye kapatılıverdi. Mevcut yasaya pek tepki göstermezken, sayfaya erişimi engellemeyip sadece yasaklanan içeriğin görüntülenmesini engelleyecek yeni yasaya “Sansür” yaftasını vurmak başka şekilde izah edilemez.

O yüzden “yasaya tepki” gösterirmiş gibi lafı evelemeye gevelemeye gerek yok. TİB’e güvenmiyorum dersiniz, olur biter.

Ama unutmayın, biz de yargıya güvenmiyoruz. İtiraf edin aslında siz de yargıya güvenmiyorsunuz. Şimdilik işinize geliyor o kadar.

Yani yasa sansürü doğurmuyor. İş tıpkı mahkemelerdeki gibi uygulayıcıya kalıyor. O yüzden uygulamayı görmeden konuşmak, boş ve gereksizdir.

Sanki mahkemelerin aldığı kararlardan çok memnunmuşsunuz gibi (wikipedia, eksisozluk, youtube, vimeo, dailymotion, sikayetvar gibi onbinlerce siteye erişimi engelleme kararı) TİB’in henüz almadığı kararları “Sansür” olarak niteleyip yaygara koparmayın. İki dakika susun da ülkeye bir anlık huzur gelsin…

Muzaffer Serdengeçti
Araştırmacı-Yazar