SAADET CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE NE YAPACAK?

Başbakan Erdoğan için ilk tur seçilmek önemli bir zafer olacaktır fakat görünen o ki HDP(Eski BDP)oy oranını pazarlık masasında koz olarak kullanmak için adayları
Demirtaş’ı ilk turda destekleyerek başbakanın beklediği desteği 2.tura bırakıp bu ümidini suya düşürecektir.

Bu yüzden AK Partinin son seçimdeki %44lük oy oranı başbakana yetmeyeceği aşikar.

BBP safını yarı resmi E.İhsanoğlu’ndan yana belli ettiği için şu an tercihini kamuoyuna deklare etmeyen meclis dışı partilerden oy oranı yüksek tek parti Saadet partisi kaldı.

Saadet Partisininde %3’ü Başbakana yetmez ama Saadetin tabanı örgütlü mücadeleyi bilen ve bunu icra ettiğinde Erdoğana %4-5’lik katkıda bulunabilecek bir partidir.

Peki Saadet Erdoğan’ destekler mi?

Saadet’in genel merkezi 3 adayı değerlendirecektir ama ben önünde iki ihtimal görüyorum.

Seçimi boykot ya da Erdoğan’a destek.

Kime verirseniz verin diyecek lüksü yok.Çünkü diğer adaylar sıkıntılı.
Saadetin kurumsal olarak Erdoğan’a destek açıklaması psikolojik olarak estireceği olumlu havayla Erdoğan’ı HDP desteği olmaksızın köşke ilk turda taşıyabilir.

Bu seçimde Erdoğan’ oy vermeyi düşünmeyen ama ‘birde 15 gün sonra sandığa mı gelinir bu yaz sıcağında’ diyerek oy verecek en az %1’lik bir kesimin olacağını düşünüyorum.

Saadette tek problem şu olur;Yıllarca biz Erdoğan’ı eleştirdik, hain dedik şimdi nasıl destekleyelim.

Saadet yönetimi de her konuda olduğu gibi bunu da islami kaidelere dayalı olarak ele almalı ve çözüm bulmalıdır.

Ehvenüşşer diyebilir,adaylar arasında eksiği olmakla beraber fikirleri bize en yakın isim Erdoğan diyebilir.

Bence Saadet partisi Erdoğan’la oturup konuşursa anlaşacakları çok nokta olur.

AB’ye girme arzusu ve bu yüzden zinanın suç olarak kaldırılması gibi hususlar Saadetin eleştirilerinden bir kaçı fakat Erdoğan’ın AB temelli politikasının sebebinin Türkiyedeki statükonun baskılarını çözmek için yapılmış bir hamle olduğunu herkes biliyor.

Fetullahçılar dışında İslami cemaatlere göre şu anki adaylar içerisinde Erdoğan’dan daha iyi İslami kazanımlara imza atabilecek kimse gözükmüyor.

Halkın favorisinin olmasının sebebi de bu.

Saadet Partisi bu güne kadar dillendirdiğimiz Erdoğan’ın özellikle çevresindekilerin günahlarını nereye koyacağız diyerek soracaktır.

Yapacakları iş hasenatıyla seyyiatını karşılaştırıp bir karar vermektir.

Bu seçimde Erdoğan’ı desteklemeleri Erdoğan sonrası kaos ihtimali olan Ak Parti ve ona oy veren tabanın kendilerine sempati beslemelerini ve partiye daha hızlı yönelmelerini sağlayacak bir hamle olacaktır.

Sayın Kamalak seçim sonrası Saadet partisinin oy oranını açıklarken Cumhurbaşkanlığı seçiminde kilit parti olduk demesi doğru bir tespitti.
Fakat bu kilit 1. tur için geçerli.

Erdoğanın da hiç bir büyüklenmeye kapılmadan Saadet Partisine parti yetkililerini gönderip görüşmeler yaparak kurumsal bir açıklamayla yetinilecek destekten öte sahada desteklerini isterse ve bu gerçekleşirse Allahın izniyle bu fırtınanın karşısında kim durur bilemem.

Saadet’in bekleyelim görelim politikası kendileri dışında hiç bir kesimi memnun etmeyecek ve pasifist bir politika olarak hiç bir işe yaramayacaktır.

Şapka yüzünden asılan İskilipli Atıf Hoca için idamı haketti diyen, Mustafa Kemal’in seyyid olduğunu ispat etmeye çalışan Haydar Baş’ın bile ‘Ekmeleddin’i destekliyoruz’ diyerek tarafını belli ettiği şer cephesine bakınca sadece bu adamın desteğine karşı bile Saadet Partisinin bizde Erdoğan diyoruz demesi Atatürk ilke ve inkilapları uğruna öldürülen mezardaki yüzbinlerce masum insanın ruhunu memnun ve mesrur edecektir.

Muzaffer Serdengeçti
Araştırmacı-Yazar