RAFET KÜÇÜK’ÜN ÇALIŞMALARI ÜZERİNE

(Sitemiz yazarı Rafet Küçükle ilgili haber vaktim gazetesinde yayınlanan bu yazıyı sizlerle paylaşıyoruz)

İlahiyatçı-Yazar Rafet Küçük sinemadan edebiyata farklı alanlarda tek bir konuyu hedefleyerek çalışmalar yapan önemli bir isim. Çalışmalarının merkezinde yer alan o tek konu ise hakikatin tespiti ve yaşanması.

Öncelikle yayınlanmak üzere hazırlanan ‘Zehraveyn’ adlı tefsirinden bahsetmek istiyorum. Bu tefsirde İslam âleminde geç kalan bir usulün takip edildiğini görmek memnuniyet vericiydi. O da Kuranın Yahudi ve Hristiyanlara hitaben ‘Ellerindeki kitaplara bakmıyorlar mı’ emri mucibince Kutsal Kitaplarına pek bakmadan sadece ‘siz yanlış yoldasınız’ hükmüyle işe başlamamız. Halbuki onları ellerinde inandıkları kitaplarına yönlendirerek Peygamberimizden işaretler bulmalarını sağlayabiliriz.

Bu konuda Bediüzzaman Sadi Nursi’nin Mektubat adlı eserinde 19.Mektupta bol örnekler olduğu gibi Hüseyin Cisri’nin Türkçeye de tercüme edilmiş Risaleyi Hamidiyyesinde de İncil ve Tevrat’tan peygamberimize işaretlerden bahsedilir.

Peki Rafet Küçük’ün bu tefsirdeki orjinalliği neden geliyor?

Örneğin Bediüzzaman Mektubat adlı eserinde 19.Mektupta Tevrat’ta peygamberimize işaretlerden birisi olarak gösterdiği ‘Rab, Sina’dan geldi ve onlara Sâir’den doğdu; Paran dağlarında parladı’ ayetini Paran dağları Hicaz dağlarıdır ve bu da peygamberimize işarettir dese de Yahudiler Paran(Faran) dağlarının Sina yarımadasında olduğunu söylüyor. Benimde Neve Şalom sinagogunda röportaj yaptığımız bir Hahama sorduğum sorulardan birisi de buydu. Haham da Faran dağları Hicaz dağları değildir demişti. İşte Rafet Küçük bu tefsirinde Faran dağlarının Hicaz dağları olduğunu hem Kuran hem Kutsal Kitaba olan vukufiyeti sayesinde iki kere iki dört eder derecesinde ispatlıyor. Bu tespitler çok şaşırtıcı doğrusu. Bence bu tefsir İlahiyat alanında bir devrim olacak çünkü Kuran ayetleri her devirde tazeliğini korusa da onu anlamlandıran biz insanlar yanlış tefsirlerle Kuranı 1400 yıl öncesine mahkûm edip anlamını bayatlatabiliyoruz.

Rafet Küçük’ün tercumaniahval sitesinde hazırladığı videoları da izlemeniz tavsiye ederim.Sade basit ama bir o oranda bilgilendirici ve duygusal çalışmalar bunlar.İyi seçilmiş müzikler ve metinlerle süslü bu videoların bir kısmı Fatih projesi içerisinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eba.gov.tr’ de de yer alıyor.

Rafet Küçük’ün Kur’an araştırmalarına yer verdiği tercumanihakikat.com sitesindeki videoları ve düz yazıları düşünce dünyamızdaki önemli boşlukları dolduran sadre şifa çalışmalar.

Gençlerin ellerinden cep telefonunu ve tabletleri düşürmediği bu devirde internet aleminde bu türden çalışmalar yapan ilahiyatçılara, din kültürü öğretmenlerine ihtiyacımız var.

Bu alanda Rafet Küçük takip edilip faydalanılabilecek bir isim.

2 thoughts on “RAFET KÜÇÜK’ÜN ÇALIŞMALARI ÜZERİNE

 • 17/09/2015 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Rafet Küçük’ü yakından tanıyan biri olarak İbrahim Beyin sözlerine şunu ekleyebilirim Rafet Bey, Osmanlının son dönemlerinde yetişen velüd yazar/öğretmen tiplerine çok benziyor.

  • 21/09/2015 tarihinde, saat 08:05
   Permalink

   İkinizden de Allah razı olsun. Aslında gayet duruldum sayılır, işi en geniş ölçekten alıp bırakacağız herhalde.

Yorumlar kapatıldı.