PROBLEM VE ÇÖZÜM

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Pek çok yenilik batıda oluyor gibidir, lakin bakarsanız şu an dünyadaki en eski devletler, yani yaşlı kurtlar, ABD, İngiltere Krallığı falandır. Teorik olarak en eski devlet ise İsrail.

Derken önce Arap baharı diye bir oluşum başladı, sonra ise iş durduruldu ve çevrildi. Denilebilir ki, İslami akımlar güçlendiği için böyle oldu. Ne bekliyorlardı ki ortalığın Paris olmasını mı?! Sonra şii sünni çatışmaları arttı ve DEAŞ diye bir yapı çıktı, Rusya işe girdi, İran, Türkiye hep işin içindeydi zaten, lakin işin kimsenin kazanamayacağı bir şekle özellikle çevrildiği dikkat çekiyor. Mesela şöyle bir karikatür yapmışlar sonra da..

Tabii işin hikmeti ilahi sonuçları bilinemez ama şu halde kazanan kim? Elcevab: dünya statükosu gibi görünüyor. Peki niye kazanmış oldu? Çünkü devam etmiş oluyor. Ne olacaktı ki bir anda büyük bir İslam halifeliği kurulup dünyayı mı kasıp kavuracaktı? Yoksa bu iletişim çağında kendileri mi İslamlaşmaya başlayacaktı? Herhalde ikinci seçenek daha baskın, değil mi?

İşte çözümü bu noktadan aramalıdır.

Ve tabii şunu söylemek lazım, bu sıkışıklık belki de işin tabiatında var, herkes adımlar atıyor, planlar yapıyor. Dünya fazlasıyla zor bir yer, adeta sürekli tevekkülle yürümek durumundasınız, ötesi berisi yok. Beri yandan dünya küçüldü ve herkes sanal de olsa çok izlenen kimse, etki sahibi gibi görünüyor, bu ise işi iyice kızıştırıyor ve yapılanları/yapılacakları arttırıyormuş gibi gösterip gerçekte çok sınırlıyor ve bu da statükoya yarıyor. Hele de “trend belirleyicilik” gibi bir açık-gizli hakimiyetleri varken.. Bu bağlamda sanal alem de adeta bu karikatürden farksız. O yüzden sükunetle hareket etmek belki de her zamankinden daha elzem. Yalnız; şeytani değil rahmani bir sükunetle.. Ve hareket etmek..

Tabii “ille de dünyevi sonuç” odaklı konuşmuyoruz, nihayetinde öbür dünya var..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.