PROBABLY

Probably muhtemelen demek. Ve Norveçli katil için en çok kullanılan kelime probably.

Öncelikle tek başına olduğu (muhtemelen) vurgusu yapıldı.

Sonra ise muhtemelen deli olduğu.. insane deli demekmiş.

Tek başına ha, bu ne hız. Halbuki geçen yıl Geert  Wilders’i dinlemeye gitmiş İngiltere’ye. O meşhur manifestosunu Londrada yazmış. Orada birileriyle görüşmüş falan. Bu adamın tek başına olması mümkün mü?..

Bunca silah şu bu. Bakkaldan ekmek almaya gider gibi gidemezsiniz bu işleri yapmaya sonra. Birilerinin motivasyonu, yardımı, desteği nasıl sorgulanmaz. İşin maddi kısmını hiç söylemiyorum bile. Onca silah, kılık kıyafet, bomba yapımı vs. plan, keşif, istihbarat çocuk oyuncağı mı?..

Veya geçelim herşeyi neden “probably alone” “probably insane” diye gidiyor olay basında. Normalde olmadık şeylerden bile şüphelenirdi basın halbuki. Bu ne pozitiflik..

Ve gelelim son noktaya. WSJ mühim bir gazete ve her gün aşağı yukarı günün fotolarını derliyerek internet sitesinde yayınlıyor. Dünya çapında olaylar vs tabii. Çok da enteresan güzel çarpıcı fotolar oluyor, iddialı bir seçki yani. Ve şimdi dikkat..

22 Temmuz fotoları (olayın olduğu gün)

25 Temmuz fotoları..

26 Temmuz fotoları..

27 Temmuz fotoları..  

Yahu katil yakalandı yargılanmaya başladı. (tabii terörist denilmiyor) Olay, cenazeler şu bu bir tek tane Norveç fotosu yok. 26 Temmuz günün fotolarında Obama Norveçlilere başsağlığı mesajı yazarken bir foto var sadece işle ilgili, o kadar.

Sitede olayla ilgili fotolar var da başka bölümlerde, bu genel çerçevede iş hiç gösterilmemiş. WSJ gibi dünya çapında bir gazete, düşünelim.

O zaman biz de diyoruz ki probably..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.