POSTMODERNİZME NİÇİN KARŞIYIM NİÇİN DEĞİLİM

Postmodernizm etiketimizde bu gerçekliği olumlayan, olumsuzlayan yayınlar mevcut ama altını çizme gereği duyduğum için işi bir yazıyla da bağlayayım dedim.

Postmodernizme karşı oluşumuzun temel sebebi, füzyon mantığıyla kutsal olanı olmayanı, ulviyle süfliyi karıştırması ve böylece de “kutsalı” adeta yok etmesi. Ağırlığını değerini düşürmesi, dejenere etmesi vesaire. Karşı olmadığımız şey ise modernizmin aşılması, katı kuralların imajların aşılması, tekellerin aşılması, kişisel tercihlere, kültürel tercihlere değer verilmesi, bunların daha görünür olabilmesi gibi şeyler. Tabii işin başındakiler bu ikinciyi adeta şirinlik olsun diye yaparken asıl birinciyi gerçekleştirmeye uğraşıyor. Biz ise bu ayrımı ısrarla vurgulamalıyız ki, ne ne şiş yansın ne kebap.

Ki bu sitenin kuruluş amaçlarından birisi de bu idi. Bu ayrım. Dikkat ederseniz hiç reklam almıyoruz, çünkü bu ister istemez karışıma gider. Çok ciddi bir yazının yanında birden alakasız bir görüntüyle karşılaşırsınız reklam adı altında. Facebook, blogcu veya gazetelerin blog sayfalarında bu dediğimiz “karışım” sıklıkla gerçekleşir. Ve adeta “çaktırmadan” yapıldığı için de pek tepki duyulmaz. Çünkü reklam başkadır, yazı başkadır görünüşte. Ama unutmayın bir adım atılmış olur.

NOT: Videolarımızı da yine bu konudaki hassasiyetimizden dolayı yayınlama vs işleri zor olmasına rağmen vimeoya yüklüyorduk. Ama vimeo size hiç uyarı yapmadan sudan sebeplerle bütün videolarınızı bir anda silip atabiliyor. O yüzden şimdilik youtube dailymotion gibi yerleri kullanıyoruz.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.