POST M O D E R N İSLAM

Her geçen gün daha sık ve dünya çapında artık rastgelmeye başladığımız bir realite var. Postmodern İslam. Buna ılımlı İslam da denilebilir, batının bir projesi olduğu gerçeği de mevzubahs. Ama bir yandan da hızla bir realite olma yolunda.

Bir iki örnek..

Malezyada bugünlerde tvde “genç imam” adlı bir tv şovu varmış.

Yine geçen gün Kaddafi İtalyada Romada hostes kızlara Kuran dağıtmıştı.

Amerikada sufi cereyanlar ve özellikle son zamanlarda sufi cereyandan gelen bir İmam AbdulRauf vakıası yaşanıyor. Daha doğrusu sıfır noktası denilen 11 Eylülde yıkılan ikiz kulelerin alanına yakın bir yerde yapılacak olan Cordoba evi denilen camii vakıası. Konuyla ilgili yazımız.

İngilterede Cuma namazı kıldıran bayan imam olayı.

Türkiye de bu cereyanın dışında sayılmaz, hatta bariz bir yönelme söz konusu. Yalnız dikkatimizi çeken bir kırılma oldu zaman içinde bu “postmodern islam” olayında; modernizmden ziyade gelenekçiliğin gitgide öne çıktığını görüyoruz. Bu da tutmasını kolaylaştırıyor tabii. Çünkü modernizm geniş halk kitlelerinde rağbet görmeyen bir şeydi. Mevlana-Mesnevi ve sufizmin gittikçe artan popülaritesini düşünelim, işin tutmasını kolaylaştırıyor. 

Peki bu sadece batının bir projesi mi?.. Radikal İslama karşı Ilımlı İslam. Hayır, zaten İslamın bünyesinde olan bir damar. Batının İslamına yol açabilir mi?.. Neden olmasın bile denilebilir hani. Peki bir tehlike sözkonusu değil mi bu karışımda, oluşumda?.. Dinin dünyevileşmesi vesaire. Söz konusuysa bile kaderin herşeyin üzerinde olduğu gerçeğini göz ardı etmemeli bence.

Çünkü bu bilgi çağında Kuranın her geçen gün daha çok okunduğu gerçeği de sözkonusu.

Özellikle Amerikanın öyle ya da böyle bir değişim geçirdiği de söz konusu.

Gittikçe artan bir “dünyanın artık bir şeylerin eşiğinde” olduğu algısı da söz konusu.  

Söz konusu olan şeyler çok yani..

Ve nihayet bu mealden olmak üzere Meryem suresi 88-98 ayetlerine dikkatle bakalım.

………….

Onlar, “Rahmân bir çocuk edindi” dediler.

Andolsun, siz çok çirkin bir şey ortaya attınız.

Rahman’a çocuk isnat etmelerinden dolayı neredeyse gökler parçalanacak, yer yarılacak, dağlar yıkılıp çökecektir!

Halbuki Rahmân’a bir çocuk edinmek yakışmaz.

Göklerdeki ve yerdeki herkes Rahman’a kul olarak gelecektir.

Andolsun, Allah onları ilmiyle kuşatmış ve tek tek saymıştır.

Onlar(ın her biri) kıyamet günü O’na tek başına gelecektir.

İnanıp salih ameller işleyenlere gelince Rahmân onlar için bir sevgi kılacaktır.

(Ey Muhammed!) Biz, Allah’a karşı gelmekten sakınanları Kur’an ile müjdeleyesin, inat eden bir topluluğu da uyarasın diye, onu senin dilin ile kolaylaştırdık.

Biz onlardan önce nice nesilleri helak ettik. Onlardan hiçbirini hissediyor yahut onların bir fısıltısını olsun işitiyor musun?

……………..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

2 thoughts on “POST M O D E R N İSLAM

 • 01/09/2010 tarihinde, saat 06:28
  Permalink

  evet son haftalarda bende duyuyorum bu “ılımlı İslam” mevzusunu? geçenlerde sızıntı dergisinde okumuştum..daha çok Gülen hareketi diye anılıyor..
  “Ilımlı İslam”, Batıda sıklıkla kullanılan “moderate islam” ya da “moderate Muslim” gibi ifadelerin Türkçe çevirisi aslında. Bu kelimeleri kullanan Batılı akademisyenlerin çoğu, siyasal mülahazanın dışında tamamen kültürel anlamda ve olumlu şekilde kullanıyor bu ifadeyi. Genel olarak iyi niyetli çevrelerde bir sosyolojik tespit görevi görüyor.
  ılımlı İslam’a dair bildiklerimiz bunla sınırlı sanırım..sahi biraz daha açmalısınız bu konuyu..nedir ne değildir?

 • 01/09/2010 tarihinde, saat 13:27
  Permalink

  ya ılımlı islam batının radikal islama karşı desteklediği islam ülkelerinde yayılmasını istediği böylece kendisinin de daha iyi nüfuz edeceğini düşündüğü islami yorum. batı karşıtı olmayan muhalif olmayan vesaire.. hatta batılılaşmaya meyyal protestan islam. dünyevileşen islam. yazıda bu mevzuyu irdelemeye çalıştık

Yorumlar kapatıldı.