PERDE KALKINCA..

Birisi blogunda şöyle yazmış: “Perde kalkınca bir kısım insanın insan olmadığı anlaşılmaktadır!” Şeytanların ağır tasallutu varmış, perde kalkınca görmüş vs. İnsanlar düzelemiyormuş.. Roman değil bu, güya iddialar. Yeni bir İbni Arabi gibi bir şey..

Bir videoda ise mucizeleri red anlayışının tastamam savunulduğunu gördüm. Şöyle ki:

…………………

Dikkat edilirse her iki durumda da; doğru gibi gözüken bir noktadan alınıyor iş ve bambaşka bir yere çıkarılıyor. Ve bir “kurtarıcı” edası var hep. Sözler büyük, laflar kesin vesaire..

Öte yandan, zamanımızda metafizikçi ve fizikçi söylemler gayet arttı. Geleneksel abartılı anlatımlar olsun, İslami çerçevede evrimi savunanlar olsun dikkat çekici bir yoğunlukta.. Şurası açık hasıl, bir hareketlilik var. Çünkü ideolojiler devri bitti, ya düzgün bir anlayış gelişecek ya böyle şeyler.

Beri yandan “iletişim çağı ne güzel” diyoruz ama şunu da farketmeli, ifrat-tefrit yayılıyor varsa yoksa. Doğruyu destekleme adeti yok, gereği düşünülmüyor hatta. Böyle olacak ki iletişim çağı doğru bir yere götürsün. Yoksa şeytan da iyi iletişimcidir.. Ve bir yere “gidilecek” uyanmalı artık.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.