OSCAR KAZANAN İLK MÜSLÜMAN SANATÇI

Başta ilginç hikayesi olmak üzere özellikle müzikleriyle hafızalara kazanan bol oscarlı film bizdeki adıyla ‘Milyoner’i (Slumdog Millionaire) izlemeyen yoktur herhalde.

Filmin müziklerini yapan A.R.Rahman 2009 yılında en iyi film Oskarını kazandığı gece aslında ilk Oscarı kazanan Müslüman ünvanını da almıştı.

Peki Rahman doğuştan mı Müslüman?

Hindistanlı olan Rahman aslında bir Tamil ve Müslüman değil.

Hayat hikayesi ilginç.

Annesiyle beraber yaptığı konuşmalar ve arayışlar sonrası 1989 yılında Müslüman oluyorlar.

A.R.Rahman 2006 yılında Hacc için Arabistana gittiğinde İslamawareness adlı siteye verdiği röportajda hidayet sürecini ayrıntılı bir şekilde anlatır.

1988 yılında Malezya’da bir rüya görür. Rüyasındaki yaşlı adam İslam’dan bahseder. ‘İlk önce ciddiye almadım’ der. Sonra aynı rüya tekrarlanınca gündemine İslam girer. Aynı yıl ağır hasta olan kardeşinden ümitlerini kestikleri an bir Müslüman alimin duasıyla kardeşleri iyileşince zihin dünyalarındaki yolculukta adres iyice kesinleşir; İslam. A.R.Rahman ve ailesi Müslüman olurlar.

5 vakit namazını Müzik sektöründeki işlerin ağırlığına rağmen hiç terk etmediğini söyleyen Rahman bu röportajı verdiğinde 2.hac ziyaretini gerçekleştiriyormuş.

Hind sinemasında ilerlemek isteyen Müslümanlar sanatçılar isim değiştirirken o İslam öncesi A. S. Dileep Kumar olan adını değiştirerek A.R.Rahman olarak kullanmaya başlamış.

Açılımı Allah Rakha Rahman. Allah Rakha’nın Türkçesi Allahın korumasında,gözetiminde anlamına geliyor .

A.R.Rahman’da Allahın rahmet eseri çok açık biçimde gözüküyor.

İsminden dininden utanmadan yoluna devam edip Grammy ve Oscar gibi müzikte dev ödülleri kazanmayı bilmiş.

Bu günlerde Hind sinemasında Müslüman oyunculara ambargo haberlerini görünce A.R.Rahmanın zaferleri daha anlamlı geliyor bize.( Bollywood’daki Müslüman aktörler zor günler geçiriyor. http://www.kamuexpress.com/default.aspx?sayfa=haberdetay&haberid=45153#.Vm_s1U1ul9A)

Grammy’den Oscar’a kazandığı ödüllerle güzel eserlere imza atmış bu ismi selamlıyor İslamın terörle eş anlamlı hale getirilmeye çalışıldığı bu dünyaya verilecek en iyi cevabın sanattan geçtiğini A.R Rahman vesilesiyle bir kez daha hatırlatıyoruz.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.