ÖRNEKLERİYLE DİN DERSİ MATERYALİ HAZIRLAMAK -2-

Okullarda yaygın olan power point sunumuna kullanabileceğiniz orjinal fon resimler aşağıda sıralanmıştır.Fakat bunları sınıf ve bilgisayar ortamında nasıl kullanacağız? Bununla ilgili kısa kısa notlarımızı da aşağıda sıraladık.

-Sadece sunum değil video çalışmasında da kullanabililirsiniz. Edius gibi kurgu programları her ölçüde ve formatta resmi alırken kimi kurgu programaları sadece TV standardı olan 720’ye 576 formatına göre ayarlandığı için o formatta kabul edebilmesi için fonları o ölçüde yayınlıyoruz.

-Sunumlarda yada video görüntülerinde yazacağınız yazı 3 en fazla 4 satırı geçmemeli. Sunum sayfasına bazen öylesine yazıyla dolduruluyor ki okurken yoruluyor insan.

-Power Point sunumun ilkokul için 4-8, Ortaokul için 8-12 sayfayı geçmemesi tavsiye olunur.Lisede de en fazla 15 sayfa civarında olması sağlıklıdır.En makbulu kısa olanıdır.40-50 sayfalık sunumlara gerek yok film çek daha iyi kim bakacak hepsine.

-Seçilen harf karakterinin sade ve basit olması önemli.Süslü harfler yerine sade harf fontları (Arial gibi) daha okunur kılar ve mesajın önüne geçmez.

-Zemindeki fonla harflerin rengi uyumlu olmalıdır.Örneğin sarı zeminin üzerinde siyah harfli yazılar çok daha çarpıcı ve akılda kalıcıdır.Hangi zemin-fon rengine hangi renk harf gidebilir bu konuda grafik ve resim sitelerinden bilgi alınabilir.

-Sınıf ortamına ve sunumun izleneceği araca göre dizayn yapılmalıdır.

-Örneğin yukarıda güllü ve camili fonu eğer sınıfta akıllı tahtada gösterecekseniz yazıyı sağ üstteki boşluğa yazınız.Çünkü arka sıradaki çocuklar akıllı(etkileşimli) tahtada alt tarafı göremediklerinden şikayet etmektedirler. Bu yüzden üst sağ tarafa yazmanız arka sıradaki öğrenciyi dersten ve sunumdan kopartmayacaktır.

-Akıllı tahta geniş ekran olduğu için resimlerin boyutunu küçültmeden kullanın. Çözünürlüğü düşük olarak ayarlarsanız ekranda resim kalitesi dağılmaktadır.

– Fondaki yazıyı özellikle tablette de izlenebilmesi ve okunabilmesi için büyük yazın. Yazdıktan sonra tabletinizden kontrol edin.

-Müzik gerekirse ekleyin. Eğitim materyalinde en önemli unsur hedefe odaklanan sade ve basit materyallerdir.

-Bu fonları ticari amaç olmaksızın her ortamda kullanabilir, paylaşabilirsiniz.

İlla power point ya da video hazırlamanız şart değil. Konunuz eğer uygunsa tek sayfalık sunumlar daha sonuç alıcı olabilir.

Gelecek yazımızda da farklı kitaplar ve tarihi eserlerden oluşturulmuş ve dijital ortama taratarak attığımız resimleri,fonları paylaşacağız inşallah.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.