ÖRNEKLERİYLE DİN DERSİ MATERYALİ HAZIRLAMAK -1-

Bu yazı serisinde ilk amaç Din Kültürü ve İHL meslek öğretmenlerine din dersiyle ilgili eğitim materyallerinde kullanmak üzere ham malzeme vererek kendi bölgesel ve sınıfsal durumlarına göre dizayn ederek kullanmalarıdır. Malum ortaokulda okuma yazması olmayan öğrencilerimiz bile var.

Öncelikle Din dersi (diğer bütün derslerde buna dahil) kültürel birikim isteyen bir derstir.

Örneğin Lise talebelerine(Ortaokul çocukları içinde aynısı geçerlidir) peygamberimizin hayatını anlatırken Mekke-Medine’nin yerini bilmemeleri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur(Bu bilip bilmeme okuluna ve muhitine göre değişir). Özellikle haritada Türkiyenin yerini çoğu öğrenci bildiği için Türkiyeninde gözüktüğü şu haritayı hazırlayıp daha sonra Mekke-Medineye doğru zum yaptık.

Aşağıdaki harita.

Ve bu haritanın animasyonlu hali.Hicret olayında peygamberimizin gidişi güzergahını Suudi Arabistan mahreçli sitelerde inceledikten sonra çizdik.

MEKKEDEN MEDİNEYE HİCRET HARİTASI(ANİMASYON)


hicret haritası paylaşan: tercumaniahval

Birde sadece peygamberimizin hicretine kadar olan dönemi anlatan videomuz var.

Onuda buradan izleyebilir indirip izletebilirsiniz.


dindersi_peygamberimizVTR_001 paylaşan: tercumaniahval

Şu an biz öğretmenlerin ihtiyacı olan böyle parça bazlı işler.

Çünkü benimde yapımcı-yönetmenliğini yaptığım MEB resmi sitesi EBA’da yayınlanan Lise 1 din dersine ait kimi 20 dklık videoalara kimse mahkum olmak istemez.

Videoda önemli noktaları başa sardırıp göstermektense parça parça gidilmesi daha öğretici olacaktır.Öğrencide öğretmende direkt konuya odaklanmalı.

Bu yüzden ‘‘parça yaklaşımlı öğrenme nesnesi’’ önemlidir.

Bizde buradan bu anlamda paylaşımlara devam edeceğiz.

Gelecek yazıda çizilmiş orjinal arka fonlar ve kendi eserimiz olan fon müziklerini paylaşacağız.Telif sorunu olmayan bu çalışmaları ticari olmamak şartıyla egitim amaçlı her ortamda kullanabilir ve yayınlayabilirsiniz.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.