ÖRNEK BİR DİN DERSİ MATERYALİ NASIL HAZIRLANIR (SON)

Din dersinde temizlik konusunda yaptığımız işleri inceleyerek yazımıza devam edelim.

Aşağıda izleyeceğiniz teyemmüm filmini yaparken şu tereddütte kaldım. İlla kumda mı abdest aldıracaktık? Türkiyenin şartlarında çakıl ve toprak daha fazlaydı. Bunu düşünerek şöyle bir video yaptık.

TEYEMMÜM NASIL ALINIR ?


teymmüm tercumaniahval

Teyemmümü Bozan Durumlar


Teyemmümü Bozan Durumlar tercumaniahval

Aslında 2008’de ürettiğimiz bu filmlerle ilgili sınıf ortamında yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak özellikle öğrencilerin sıklıkla düştükleri anlama hatalarının düşünerek sade, basit ama sonuç alıcı işler yapmaya çalıştık.

Peki bu programlar istediğimiz kalitede oldu mu?

İçerik açısından evet. Dinin ruh-u aslisini rencide etmeden bir ürün ortaya konuldu. Bu da zor bir süreçti çünkü programın incelenme ve denetlenme sürecinde yapımcısı ve yönetmeni olarak yaptıklarınızı savunmak zorundasınız.

Programın denetlenmesinde Milli Eğitim Bakanlığının mevzuatı, Talim terbiyenin esasları, idari kadrolar ve bu kurumların denetimlerinde görevli memurların mecburen uymaları gereken kanun ve kurallar çerçevesinde yaptıkları denetimlerde konu bir de din olunca öylesine yüksek bir hassasiyetle incelenmektedir ki; sonuçta iş kupkuru, tatsız tuzsuz bir hale gelmektedir.

Özellikle din gibi akademik formasyonlara sığmayacak bir gönül ve iman işini; dar mevzuatlara, çerçevelere, çıtalara, daha açıkçası “binbir türlü tedirginliğe” kurban etmeyecek bir yaklaşımla iyi ve güzel programlar çıkartmak çok zor görülmektedir. Bize göre aslında asıl yapılması gereken bütün sınıflara yönelik kaliteli dramalardır, belgesellerdir. Çünkü Matriks filmini izleyip sınıfa gelmiş, izledikleri filmler ve dizilerle büyük bir görsel terbiyeden geçmiş genç zihinlere bir sohbet programıyla verilmek istenenlerin artık çok zayıf kaldığı bir dönemdeyiz. Bu yüzden 20 dakikalık bir sohbet programının izlenme şansı düşüktür.

Bizim bu sohbet programında verdiğimiz abdestin alınışıyla ilgili bölüme bakalım. Çekimleri yarım gün süren işe yarayacak pratik bir video. Lise 9 için MEB İnternet TV’de yayınlanan Temizlik konulu videonun içinde yer alan bu ve bunun gibi bunun gibi faydalanmak istediğiniz bölümleri indirip video işleme programları ile kesip biçerek ayrı ve bagımsız videolar haline getirebilirsiniz.

ABDESTİN ALINMA ŞEKLİ


ABDESTİN ALINMA ŞEKLİ tercumaniahval

Öğretmen olarak eğitim – öğretim materyali anlamında nelere ihtiyacımız olduğunu biliyoruz ama parasal imkanlar gerektiren kaliteli bir materyal üretim işinde de tek başımıza verimli olamayacağımız açık.

Ağlamayı bırakıp şimdi çözüme geçelim.

En sevdiğim şeyi yapacağım şimdi; Akıl vermek.

BAZI TEKNİK BİLGİLER VE TAVSİYELER

Kısmen kurgu-montaj programları ile (Edius,Avid, Adobe Premier v.b) Adobe programlarında kazanılacak uzmanlık dersi zevkle izletecek bazı materyaller üretmenizi sağlayabilir.

Burada aslolan fikirdir. Eğer fikriniz varsa bunu bilgisayardan anlayan birisine de yaptırabilirsiniz.

Bu konuda Erzurumda hizmetiçi eğitimde kurs verdiğim din dersi öğretmenlerinden çok şikayet almıştım. Yani bilgisayardan çok iyi anlamayan hele ki flash için gerekli kodlamaları (action script) hayatta yapamam diyenlere söylediğim söz buydu.

Zaten bende flash için gerekli kodlamayı bilmiyorum ama mesele vakti ve gayreti olan için zor bir konu değil gerçi artık adobelar işi kolaylaştırmaya başladı yani kodlama bilmeden bu gidişle flash animasyon işleri bile yakında herkes yapabilecek fakat şu an bu programları yüzeysel bile öğrenmek kısa ve sade işlerinizi yapmanız için yeterli olacaktır.

Bu konunun teorisi üzerine sitemizde kategoriler bölümünde “Medya-Dikab” da yayınladığımız ve değişik akademik ortamlarda sunduğumuz bildirilerden hayli zengin fikirler edinebilirsiniz.

Nasipse önümüzdeki günlerde Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinin Eskişehirde düzenlediği DEĞERLER EĞİTİMİ SEMPOZYUMU ile İstanbulda İGEDER’in düzenlediği III. ULUSAL ÖĞRETMENİM SEMPOZYUM’larında konuşacağız.

Orada artık bu konuda son sözlerimizi söyleyerek bu işi parası, makamı, zamanı ve gücü olanlara havale edeceğiz.

Ben ne mi yapacağım? Hikaye dünyama dönüp yeni hikayeler bir de şevkimiz yerinde olursa ilerde çekmeyi düşündüğüm filmler için senaryolar yazacağım inşallah. Çünkü asıl çöküş oradan başladı dirilişi de oradan başlatmak lazım.

Devlet eliyle bir şeyler yapmak zordur en güzeli bağımsız medya bağımsız sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarıdır.

Devlet daireleri hakikati söyleyebileceğiniz yerler değildir fakat Müslümanlar da bu konuda ne risk alma ne de para harcamak istemiyorlar.

Yapılacak tek şey şimdilik beklemektir.

İnşallah bu alanda güzel şeyler olacağını biliyorum ama bugün ama yarın.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.