ÖRNEK BİR DİN DERSİ MATERYALİ NASIL HAZIRLANIR -1

Ankara ilahiyattan 1997 yılında mezun olduğumda aynı günlerde Esra filmin düzenlediği sinema filmi sinopsisi yarışmasını kazanmıştım. Böylece sinema maceramız başladı. Yaklaşık bir yıl sonrada öğretmenliğe ilk adımımızı attık.

İlk atandığım okul Keskin İmam-Hatipdi. (Nuri Bilge Ceylanın en son çektiği filmi “ Bir Zamanlar Anadolu’da”nın geçtiği yer. N.B. Ceylan’ın tercihini haklı çıkartacak sinematografiye sahip bir yerdi)

Daha sonrasında okul okul gezmeye devam ettik. İlkokul, lise derken MEB EGİTEK TV bölümüne 7 yıllık bir öğretmenlik tecrübesinden sonra geçtim. Tüm bu okullarda çalışırken tek düşündüğüm eğitim materyali üretmekti.

Yaz tatillerinde Rafet KÜÇÜK’le beraber kısa-uzun metraj filmler çekiyor direkt ders materyalinden daha etkili olacağını düşündüğümüz dramatik yapımlarda tecrübemizi artırmaya çalışıyorduk fakat direkt ders konusuna odaklı düz ve basit anlatımlı işlerindeherkes tarafından yapılabileceğini bu alanda bize ihtiyaç olmadığını düşünüyorduk.
Fakat siz bir işe el atmayınca maalesef bu memlekette işler yürümüyor.

Lise Din kültürüne ait 10 bölümlük sohbetli Din dersi programları bu anlamda bir boşluğu doldursun diyerek yaptığımız bir iş oldu.

Öncelikle Din dersi (diğer bütün derslerde buna dahil) kültürel birikim isteyen bir derstir.

Örneğin Lise talebeleri ne peygamberimizin hayatını anlatırken Mekke-Medine’nin yerini bilmemeleri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur(Bu bilip bilmeme okuluna ve muhitine göre değişir). Özellikle haritada Türkiyenin yerini çoğu öğrenci bildiği için Türkiyeninde gözüktüğü şu haritayı hazırlayıp daha sonra Mekke-Medineye doğru zum yaptık.

Temizlik konusunu anlatırken ‘Guslün Farzlarını’ anlattığımız videoda yordu bizi açıkça. Malum sınıfta disiplini bozmadan öğrencilerin ortalığı velveleye vermeden anlatılması gereken bir konudur gusül abdesti ve mahremiyet gereği de erkek üzerinden anlatabilirsiniz. Hamamda peştamalla yapmayı düşünmüştük ama öğrencinin hayatıyla bire bir örtüşen banyoda özellikle de reel görüntüden kaçınarak animasyonla yapmaya karar verdik. Reel görüntüden kaçınmamın nedeni öğrencinin zihnine hemen espriye teşne olacak ve sınıftaki disiplini bozacak çıplak erkek görüntüsünden uzaklaştırmaktı.

Bir sempozyumda şöyle bahsetmişim bu filmin üretim sürecinden;

“Yine Temizlikle ilgili abdest , teyemmüm ve gusül abdesti konularında sadece gusül abdesti çizgi film olarak diğerleri ise reel oyuncu oynatılarak çekilmiştir. Gusül gibi bir konuyu mahremiyet sınırlarını aşmadan gösterebilmekte zor bir süreçti ve bu yüzden çizgi filme karar verildi. Çünkü din dersi öğretmenlerinin görev yaptığı okullardan çıkarttığı sonuç şuydu. Sınıflarda gusül, cenabet gibi kelimelerle ders anlatılmaya başlanılınca öğrencilerde bir gülme, sınıf içi ortamını bozacak laubali davranışlar sergilenmeye başlanıyordu. Bunun üzerine şuna karar verildi, Bir hamam ortamında peştamal giyinmiş 20’li yaşlarda genç birisinin canlandırılması ve değişik kamera açılarıyla setr-i avretin korunması. Yıkanırken sabun kullanılması öğrencide sanki gusülde sabunda kullanmak gerekiyormuş fikrini uyandıracağı düşünülerek vazgeçildi. Sonra hayatın içinden olması özdeşleşme ve yakınlık kurma açısından daha iyi olacağı düşünülerek hamam ortamı değiştirilip geniş bir banyo ortamı şeklinde tasarlandı. Mahrem olan bel altından diz kapağına kadar olan kesim peştemal ile örtüldü ve sonuçta ortaya çıkan çizgi film din dersi öğretmenlerinin hizmetine sunuldu.”

Neticede guslün farzlarını şöyle bir animeyle yaptık.

GUSLÜN FARZLARI (Animasyon-Çizgi Film)


Gusül Abdestinin Alınışı (Farzı) tercumaniahval

Yine abdestin tanımı, guslü gerektiren haller ve gusül olmadan yapılamayacak işler gibi farklı konularda şu kısa videoları hazırladık.

Abdestin Tanımı


abdestanim tercumaniahval

Abdestsiz Yapılamayacak İşler


Abdestsiz yapılamayacak işler tercumaniahval

Gusül Olmadan Yapılamayan İşler


Gusül Olmadan Yapılamayan İşler tercumaniahval

Gusül Gerektiren Haller


Gusül Gerektiren Haller tercumaniahval

Şu an öğretmenlerin ihtiyacı olan böyle parça bazlı işler olduğunu biliyorum.

Bizim MEB bünyesinde yaptığımız 9.sınıf ders programlarına bakıldığında ortalama 20 dk. sürdüğü görülmektedir. Fakat öğretmenler artık sınıfta 20 dk.lık bir programa mahkum olarak anlatmak istediği konuları baştan sona izletmek yerine parça yaklaşımlı daha verimli bir yolu kullanmak istemektedirler. Diyelim ki TEMİZLİK ve İBADET-1 programında baştan sona abdestin şartları, abdesti bozan şeyler, teyemmümün şartları ve bozan şeyler ile gusül abdesti ve guslü bozan şeyler, gusülsüz, abdestsiz yapılamayacak işler ve Maide suresinde geçen abdest ayetinden bahsetmektedir. Artık sınıf ortamında öğretmen sadece gusül abdestinin alınışını gösteren bir video veya abdesti bozan şeyleri gösteren bir slayt veya görüntü istemektedir. Çünkü 20 dk.’lık bir videoyu durdurup, sarıp tekrar oynatmakla vakit geçirilene kadar bu videoyu oluşturan konuların bölünüp tek tek üzerinde durularak öğrenciye sunulması daha etkili olacaktır.

İşte ‘‘parça yaklaşımlı öğrenme nesnesi’’nin faydası budur. Ve bu öğrenme nesnelerini de web tabanlı bir havuza toplayarak öğretmen ve öğrencinin istifadesine vermek, eğitim materyallerinin üretimini çoğaltıp zenginleştirecektir.

MEB YEGİTEK tarafından eğer içerikler güzel ve sağlıklı bir şeklide yapılabilirse gerek EBA gerekse Fatih projesi bu anlamda doğru bir adımdır.

Fakat devlet eliyle yapılan işlerde her zaman mevzuat kazanır. Bu da bir Müslümanın işine gelmeyebilir. Örneğin Din dersi programıda olsa bayanlar başı açık arz-ı endam ederler. Bizse bayan görüntülerini başörtülü yapılarak ısrarla görmezlikten gelinen başörtüsü yasağına karşın dinin asli emrinin zihinlere yer edinmesini amaçladık.


Not: Yazıda bahsettiğimiz videolar MEB İNTERNET TV ‘de 20 dk.lık sohbetli programlarının içerisinde yer almaktadır. Video indirip işlemeyi bilenler oradaki programlardan başka görüntülerde elde edebilirler.

(BU YAZI 2.ve SON BÖLÜMLE BİTECEK)

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.

4 thoughts on “ÖRNEK BİR DİN DERSİ MATERYALİ NASIL HAZIRLANIR -1

 • 23/09/2011 tarihinde, saat 11:26
  Permalink

  Bazı eğitimci arkadaşlarımız hâlâ sınıflara bilgisayar koymanın çok ta gerekli olmadığı düşüncesinde. Sebep olarak gösterilen bir nokta bilgisayar destekli eğitimde eğitim materyallerinin fazla olmayışıdır. Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerindekibu açığı bir nebze de olsun kapatacak çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederiz.

  Yanıtla
 • 20/02/2012 tarihinde, saat 07:43
  Permalink

  S.a bnm bir sorum olucam ben çıplak olarak gusul ediyorum çıplak gusül sahih olurmu

  Yanıtla
  • 20/02/2012 tarihinde, saat 10:16
   Permalink

   Fıkıh ve ilmihal kitapları çizgi filmde olduğu gibi ‘Diz kapağı ile göbek altı arasının kapatılarak’ gusül alınmasını söyler ama çıplak olarak alınan gusülde kabul edilir sahih olur

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 7