ÖLÜM

“LEZZETLERİ TAHRİB EDİP ACILAŞTIRAN ÖLÜMÜ ÇOK ZİKREDİNİZ ” Hadis-i Şerif

(Almanya’da iken bir yakınının ölüm haberini alan yazarın gerçek ihtisasatına dayanan bu yazıyı ölümden korkmamıza değil ibret almamıza vesile olması dileğiyle yayınlıyoruz. Allahtan merhuma rahmet dileriz)

Sabah Namazɪ‘na hazɪrlɪk yaparken telefonunuz acɪ acɪ çalar. Açɪp açmama arasɪnda tereddüt yaşarsɪnɪz. “Bu saatte memleketten gelen telefon hayɪrlɪ bir haber için çalmaz.“ dersiniz. Ayaklarɪnɪzɪn bağɪ çözülür. Yüzünüzün rengi atar. Kontrolü kaybedersiniz. Bunun bir “Ölüm Haberi“ olduğunu hemen anlarsɪnɪz. Telefonun diğer ucundaki titrek ve ağlamaklɪ ses acɪ haberi zorlansa da söyleyiverir. Hisleriniz sizi yanɪltmamɪştɪr. Sakin olmaya çalɪşɪrsɪnɪz. Namazɪnɪzɪ eda ederken gözyaşlarɪnɪza hakim olamaz, dünyanɪn ne kadar anlamsɪz ve boş olduğunu düşünürsünüz.

Dört rekatlɪk namaz hayatɪnɪzda kɪldɪğɪnɪz ve sonunu zor getirdiğiniz namazlardan birisi oluverir. Nefes alɪp vermede zorlanmaya başlarsɪnɪz. Göğsünüz daralɪr, yüreğiniz kanar. Evin içinde anlamsɪz anlamsɪz dolaşɪr, haberi kabullenmeye çalɪşɪrsɪnɪz. Arada bir pencereden dɪşarɪ bakar güneşin doğuşunu izlersiniz. Ve bilirsiniz ki güneş en yakɪnlarɪnɪzdan birinin üzerine artɪk doğmayacaktɪr. Daha geçenlerde telefonda görüştüğünüz insan artɪk yaşamɪyordur. Birlikte geçirdiğiniz günleri hatɪrlar ve maziyi gözünüzde canlandɪrɪrsɪnɪz.
İçinizden bir ses “Biraz erken olmadɪ mɪ?“ diye soracak olur ama“Her nefis ölümü tadacaktɪr“ ilahi buyruğuna olan inancɪnɪz buna müsaade etmez. Memlekete her gidişinizdeki heyecan bu sefer yoktur. Eşyalarɪnɪzɪ valizinize isteksiz bir şekilde, göz yaşlarɪ içinde yerleştirirsiniz.

Birlikte kaldɪğɪnɪz ev arkadaşlarɪ tarafɪndan kahvaltɪ’ya davet edilseniz de lokmalar boğazɪnɪzda düğümlenir. O an hiç bir şeyden lezzet almazsɪnɪz.“Lezzetleri acɪlaştɪran ölümü çok anɪn“ nasihatini iliklerinize kadar hissedersiniz.

Eviniz ve havaalanɪ arasɪndaki mesafe bir türlü bitmek bilmez. Uçak’ta yanɪnɪzda oturan karɪ-koca’ya içinde bulunduğunuz ruh halini aksettirmemeye çalɪşsanɪz da bunu başaramazsɪnɪz. Göz yaşɪ damlalarɪnɪz okumuş olduğunuz kitabɪn üzerine teker teker damlar. Kitabɪnɪzɪn sayfalarɪnɪ isteksiz isteksiz çevirir, bu okumanɪn çok verimli olmadɪğɪnɪ anladɪğɪnɪzda kitabɪ kapatɪrsɪnɪz.
Nihayet uçağɪnɪz inişe geçtiğinde her zaman yukardan izlemekten zevk aldɪğɪnɪz o ihtişamli Kocatepe Camii’ni, yüksek binalarɪ merak edip de dɪşarɪ bakmazsɪnɪz. Sizi almaya gelen yakɪnɪnɪzla uzun bir süre konuşamazsɪnɪz. Sağ-salim geldiğinizi öğrenmek isteyen yakɪnlarɪnɪz telefonda sesinizi duymak ister de “Evet. Sağ-salim indim.“ diyecek kadar dermanɪnɪz yoktur. Telefon’un diğer ucundaki ses sizin cevap vermede zorlandɪğɪnɪzɪ anlayɪnca çaresiz bir şekilde telefonu kapatɪverir.

Biraz kendinizi toparladɪğɪnɪzda ilk sorduğunuz soru yetimlerin durumu olur. Cenaze evine vardɪğɪnɪzda gözünüz ilk onlarɪ arar. Onlara sarɪldɪğɪnɪzda Sezai Karakoç’un“Kanadɪ kɪrɪk kuş merhamet ister“ dizelerini hatɪrlar, yükünüzün biraz daha ağɪrlaştɪğɪnɪ hissedersiniz. Artɪk kanadɪ kɪrɪlan bu yetimlerin en büyük dayanağɪnɪn kendiniz olduğunu bilirsiniz.“Ondan geldik yine ona döneceğiz.“ hakikatiyle hayata tutunmaya çalɪşɪrsɪnɪz.

Emrullah KÖKER ( Almanya-Türkiye,2011)

Emrullah Köker

Kırıkkale doğumlu. Almanya'da Freiburg üniversitesinde Tarih Sosyoloji mezunu. Emrullah KÖKER TEKDER İstanbul Şube, EBSDER gibi sivil toplum kuruluşlarında görev almaktadır.

3 thoughts on “ÖLÜM

 • 16/06/2011 tarihinde, saat 18:02
  Permalink

  Acı vatan Almanyadan bir ses

  Yanıtla
 • 18/06/2011 tarihinde, saat 08:48
  Permalink

  “Biraz erken olmadɪ mɪ?” isyanını dindirecek söz “Her nefis ölümü tadacaktɪr“ tan başkası değildir. Yüreğinden gelerek yazmış. Allah Rahmet Eylesin…

  Yanıtla
 • 23/06/2011 tarihinde, saat 13:54
  Permalink

  Mükemmel bir Yazi
  Gözlerim doldu
  Allah size ve sevdiklerinize sabirlar versin.

  Büyük bir yetenek

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 5 + 9