ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE ‘ÖĞRETMEN’ FİLMİMİZ

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne geldik. 24 Kasım Öğretmenler günü 80 ihtilali sonrası darbeci general Kenan Evren tarafından Atatürk’ün başöğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım 1928 referans alınarak Öğretmenler günü olarak ilan edilmiş. Dünyada ise UNESCO tavsiyesine uyanlar 5 Ekim’de, 12 Arap ülkesinde 28 Şubat’ta ve Hindistan,İran,Malezya gibi ülkelerde ise farklı günlerde kutlanıyor. Belki ülkemizde İslamın ilk emri olan ‘Oku’nun vahyedildiği tarih Öğretmenler günü olarak kutlanabilir ya da UNESCO kararına da uyulabilir.

Eğitim Bir Sen tarafından açılan Öğretmen temalı kısa film yarışmasında ödül alan ‘Öğretmen’adlı filmimizle öğretmenlerimizin neler çektiğini anlatmaya çalışmıştık. Öğretmenlerin farklı sorunlarını şehit edilen öğretmenimiz Hüseyin Ağırman’ın şahsında canlandırdığımız bir çalışma oldu.

Filmin hikayesi acı bir olaya dayanmaktadır. 1999 yılında Kartal endüstri Meslek Lisesinde okula gelerek zorla eski sevgilisini götürmek isteyen M.K nın bu zorbalığı yapmasına Din Kültürü Öğretmeni Hüseyin Ağırman izin vermez. Bunun üzerine M.K yanında getirdiği silahla Ağırman hocamızı sınıfta şehid eder.

Bizimde bu filmde amacımız Rahmetli Hüseyin Ağırman’ın şahsında şiddete uğrayan ve vefat eden tüm öğretmenlerimizin dramına dikkat çekip onların unutulmadıklarını bir kez daha göstermek oldu.

Bu olayın toplumun vicdanında hala yarasının geçmediğini filme hazırlık sürecinde öğrendik. İstanbul’da yaşanan bu olayı Ankara’da 3 farklı okuldan seçtiğimiz öğrencilerle çektik. Filmle ilgili mekan ve oyuncu ayarlama gibi çalışmalarımızı yaparken senaryoyu anlatıp Hüseyin Ağırman’dan bahsettiğimizde çoğu insanın olayı hatırladığını söylemesi bizleri vefalı olmak adına sevindirdi.

İşte Ağırman’ın dramını baz alarak onun hayatıyla örtüşmesede hayali ama genel öğretmen profiline uygun bir karakter tasarlayıp senaryoyu kurguladım.

Eğitim sorunları üzerine düşünmemize vesile olması dileğiyle Öğretmen adlı filmimizi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.Bu filmi indirip Öğretmenlerle,eğitimle ilgili her türlü etkinliklerde ücretsiz kullanabilirsiniz.

Normal Çözünürlük için ; https://www.youtube.com/watch?v=wiud75RPVnw

Yüksek Çözünürlük için http://www.dailymotion.com/video/x2ctobo_ogretmen-odullu-kisa-film_shortfilms


Öğretmen(Ödüllü Kısa Film) paylaşan: tercumaniahval

Umarız filmimiz Öğretmenlerin yaşadığı zorluklara karşı verdikleri mücadelelerin anlaşılmasına vesile olur.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.