OBAMA NİYE “ANGLOSAKSON” OLDU?

Obama’yı ilk zamandan beri olumlu gören biriyim. Çünkü Amerika’yı anglosakson politikalardan çıkaracağı ve bunun da dünyayı biraz normalleştireceği beklentisi vardı ister istemez. Bir zenciydi, babası müslümandı, Bush’a rakip olarak gelmişti, yani anglosakson politikalardan uzak durma kapasitesi çok yüksek görünmekteydi.

Nitekim de öyle oldu, İsrail’e soğuktu, Arap baharına sıcaktı vs. Ama uzun zamandır da birikmiş bir alışkanlık vardır, bir karakteri vardır ülkelerin, üstelik İsrail -Yahudiler- ABD üzerinde dünya medyası üzerinde gayet söz sahibi. Arap baharı yüzdeyüz istendiği gibi gitmeyince, önce Suriye işi sürüncemeye sokuldu, daha sonra provakatif bir film ve Libya’daki Amerikan elçiliğine saldırı, derken Obama anglosakson olmaya doğru hızla gitmeye başladı. Yani devletin baskın karakteri, çeşitli provakasyonlarla da, araçlarla da öne çıkarıldı.

Sonra İsrail’e özür diletmesi ile yine normale dönüyor izlenimi verdi güçlü şekilde. Ama son zamanlarda Türkiye’de başlatılan hükümeti yıpratma işinde de kesinlikle ABD var. Bu ise Arap baharının nerdeyse tersine çevrilmesi demek. Çünkü Türkiye’de değişime değil statükoya oynanıyor. Bu “statükoya dönüş psikolojisi” ise en başta onu götürür diyeceğim ama zaten seçime girmeyecek. Ve zaten Obama bir daha seçime girmeyeceği için asıl karakterinin şimdi ortaya çıkacağını ve çok daha rahat hareket edeceğini düşünüyorduk; ama tam tersi bir çizgide. Velhasılı kelam, genel olarak kesinlikle “anglosakson” olmaya doğru gidiyor, üstelik kendi aleyhine bir şekilde. Çünkü bir anglosakson olarak kimse onu hatırlamaz. Peki nedir bu? Olayların sürüklediği bir durum mu, yoksa onun gerçeği bu mu, artık ciddi ciddi soru işareti..

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.