NUH DEYİP PEYGAMBER DİYEMEYEN BATI: NUH BÜYÜK TUFAN FİLMİ HAKKINDA

Aronofsky’nin Noah filmi tam olarak bu. Büyük tufan.. Büyük, ama tufan yani. Pek bir şey bırakmıyor.. Genel olarak batı için de böyle denilebilir..

Düşünelim sene olmuş 2014, hala Kuran diye bir kitab indiğinden habersizler (!) Varsa yoksa kendi kültürleri. Bu arada film, kaynak olarak Tevrat’ın dışında, Yahudi ve Hristiyanlarca da güvenilir kutsal metin kabul edilmeyen Enok’un Kitabı (İdris’in Kitabı) adlı metinden de faydalanmış. Gözcüler diye geçen düşmüş melekler kısmen oradan alıntı. Ve tabii kendisi de bizzat bir şeyler uydurmuş filmin. “Neden” tabii, o da ayrı mesele.

Nuh, radikal çevreci bir kişilik olmuş ve tufan da bütün insanlığı yok etmeyi amaçlayan bir şey, filmde. Gemide kalanların da çoğalmayacak olmasına çok dikkat ediyor Nuh. Mesela normalde doğmaması gereken ikiz torunlarını öldürmekten son anda vazgeçiyor vs. Ki hayvanlar rahat rahat yaşasın dünyada. Bunlar hiçbir kitapta yok tabii, uydurma. Ama Kuran’dan alınan bir tek yer ara ki bulasın. Böyle bir film ve böyle bir mantalite.

Efektler vs ile ve yayın ağı ile “inandırıcı olacaklar” Fakat neye?..

Biz de eleştirilerimizde filmden ziyade gerçeklerden bahsedelim.

Bknz Kuran Tevrat karşılaştırmalı Nuh

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.