NEXT MEDİA: HABERANİMASYON ÜZERİNE

Next Media adlı şirket bir tür devrim peşinde. Şirket haberanimasyon şeklindeki videolarıyla “marka” olma yolunda. Popüler konuları mizahi bir dille işledikleri bu videolar youtubede yayınlanmakta. Tabii işin içinde habercilik kadar ideoloji de sezilmekte, bir tür kapitalizm, Amerika eleştirisi. Lindsay Lohanın hapse girişinden Michelle Obamanın İspanya seyahatine, Chelsea Clinton’un düğününden New Yorkda bir yolcuya kızıp uçağı terk edip giden kabin görevlisine özellikle Amerikanın gündemine gelen her şeyi alıp anime edip piyasaya sürüyorlar. Hong Kong merkezli şirketin apple daily gibi yan kuruluşları da var. Ve tabii asıl olarak iç piyasaya çalışıyorlar. Belki de şimdilik… 

Şirket önce Tiger Woods ile ilgili hazırladığı animasyonla dikkat çekmiş. CNN çok büyük izlenme sayıları yakalayan bu video münasebetiyle kendileriyle ilgili bir haber yapmış.

Konuyla ilgili bir eleştiri.

Ama dikkat edilirse adeta bir sinema sektörü. Habercilik ve sinema-animasyon, ilginç bir bileşim.  Geleceğin medyası?.. İnternetin oluşturduğu kestirmeci mantık da düşünüldüğünde iyi bir damar yakalanmış gibi..

Next Media’dan Chelsea Clintonun düğünü

 

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.