NEDEN HİÇ ANGLOSAKSONCULUK DİYE BİR ŞEY YOK

Rahman Rahim Allah’ın adıyla..

Enteresan bir şeydir, dünyada hiç anglosaksonculuk diye bir kelime yok, kurum yok, ideoloji yok. Peki niye böyle bir kelime kullanıyoruz? Çünkü reel olarak olan bu. Ama “olmadan nasıl olabilir?”

Sebebi ise açık, masonluk sayesinde. Eğer sen insanları direkt anglosaksonluk adına kullanırsan fazla kullanamazsın. Ama masonluk diye “güya evrensel değerlerle bezeli” bir teşkilat kurup dünya çapında yayarsan bal gibi kullanırsın. İşte mesele bundan ibarettir. Masonluğun İngiliz kökeni için bknz.

Bu iş kısaca protestanlık-masonluk-kapitalizm çizgisidir. Ve doğal olarak anglosaksonlara, yahudilere çalışır. (Yahudiler de aynı bu mantıkla onları yönlendirmiştir) Özel olarak ise hiç adı bile geçmez bunların. Evrensellik, demokrasi, insan hakları gibi terimler geçer.

Ve elbette organik bir yapı olarak da bir yerlerden yönetilir.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.

2 thoughts on “NEDEN HİÇ ANGLOSAKSONCULUK DİYE BİR ŞEY YOK

 • 19/08/2013 tarihinde, saat 00:40
  Permalink

  Dün yeni asyada gördüm şaşırdım.Müfid yüksel anglosakson’luktan bahsetmiş.

  “Anglosakson güç merkezleri, İsrail lobisinin ikna etmesiyle Mısır’da bu darbeyi yaptırdı. “diye. Röportaj tem metin 17.08.2013 Yeni Asya’da yayınlanmış.

  • 19/08/2013 tarihinde, saat 13:38
   Permalink

   bence bu terimler kullanılmalı. çünkü basın medya başka terimler kullanarak başka bir gerçeklik oluşturup duruyor. devletler üzerinden, ekonomik çıkarlar üzerinden, şu bu üzerinden işler izahat edildiği zaman bir nevi normalleştiriliyor. hatta iş sen de öyle olmalısın noktasına gidiyor. insanların en çok ihtiyacı olan şey “gerçek” adeta.

Yorumlar kapatıldı.