NE OLUYOR BU YÖNETMENLERE? Scorsese ve Soderbergh’in Son Filmleri Üzerine

Apple trailersde iki iddialı yapımın fragmanlarını izledim. Birisi ünlü yönetmen Scorsese’in filmi “Hugo Cabret” diğeri ise yetenekli ve bol oskarlı işlere imza atmış Steven Soderbergh’e ait “Contagion”.

Martin Scorsese’nin yönetmenliğini yaptığı 3 boyutlu yeni aksiyon filmi “Hugo Cabret”, 1930′larda Paris’te Hugo Cabret isimli 12 yaşında bir çocuğun, üvey babası ve bir robotla olan maceralarını fantastik bir dille anlatılıyor.

Şimdi filmin fragmanını izleyelim


Scorses'in son filmi tercumaniahval

Film, Türkiye’de 25 Kasım’da gösterime giriyor. ABD’de ise 09 Aralık 2011’de. Christmas bayramında seyirciyi cebe indirmek için herhalde.

Filmin uyarlandığı ünlü fantastik çocuk romanı Hugo Cabret’in Buluşu 2007’nin en çok satan kitabıymış.

Filmde ünlü aktörler, Jude Law ve Ben Kingsley de rol alıyor.

Scorsese’le beraber Johnny Depp filmin yapımcılarından.

Diğer film ise Contagion. Bu filmde Ekim ayında Türkiyeyle beraber tüm dünyada gösterime girecekmiş.

Yönetmen Steven Soderbergh ve fiilmin fragmanında da dikkat çekilen yıldız kadrosu;
Kate Winslet, Matt Damon, Jude Law, Marion Cotillard, Gwyneth Paltrow, Laurence Fishburne.

Şimdi fragmanını izleyelim


contagion üzerine tercumaniahval

Fragmanda da görüleceği gibi ölümcül bir virüs ve bu virüsten dolayı eşini kaybeden Thomas (Matt Damon)’ın mücadelesini anlatıyor.

Şimdi gelelim asıl meseleye. Bu batının bitip tükenmek bilmeyen ölüm ve felaket korkusundan gına geldi artık.

Aslında bu korkuları aşmaya yardım edecek beyinleri yok değil fakat sinemanın en dahi ve yetenekli iki isminden birisinin sadece para bazlı reel dünyadan kaçmayı tercih ettiği fantastik filmi HUGO’ya sığınması diğerinin ise artık batıda son dönemde iyice artan yiyeceklerdeki bakterilerden bulaşan salgın hastalık paniğine kafa yorup ‘acaba sonumuz böylemi olacak bizim’ dürtüsüyle kameranın arkasına geçmesi beni güldürdü.

Özellikle Scorsese geçmiş filmlerinde anlattığı mafya dünyasının yok olduğunu görünce dünyada yeni trendler ve yeni tip suçlarla beraber gelen yeni örgütlenmeler karşısında herhalde havsalasının almadığı bu yeni dünya düzeni karşısında şaşırmış olmalı ki en son yapması gereken bir işe el atmış. Düpedüz fantezi yapmış.

Soderberg ise Traffic gibi kült filmlerde anlattığı esrar kaçakçılığı v.b reel dünyanın daha ilgi çekici konularından toplumsal bir paranoya ve korkuya eğilip sadece var olup olmama meselesine odaklanmış. Beni bu yönetmenlere karşı acındıran aslında bu tablo. Yani bir zamanlar ayna oldukları ve ya ayna tuttukları dünya meselelerini, hayatın acı gerçeklerini bırakıp kendi canlarının derdine düşmüş olmaları.

Anladığım kadarıyla batı dünyası psikolojik ve maddi gücünü kaybettikçe üstünlük psikolojisinin kendisine verdiği her türlü zenginliğide kaybediyor.

Dünya tarihi böyle böyle bir çöküş gördümü bilmiyorum ama her devirde anlamını tazeleyen Kur’an-ı kerimde denildiği gibi ‘Hak geldi batıl zail oldu zaten batıl zail olucu, yok olucudur’.(İsra,81)

Özellikle Soderberg’in virüs korkusuyla çektiği filme atıfta bulunmak üzere Bediüzzamanın bir sözüyle yazıyı sonlandıralım.

““Evet, her hakiki hasenat(iyilik, sevab) gibi, cesaretin dahi menbaı(kaynağı) imandır, ubudiyettir. Her seyyiat(günah, kötülük) gibi cebanetin (korkaklığın) dahi menbaı dalâlettir. Evet, tam münevverü’l-kalb(kalbi aydınlanmış) bir âbidi, küre-i arz bomba olup patlasa, ihtimaldir ki, onu korkutmaz. Belki, harika bir kudret-i samedâniyeyi lezzetli bir hayretle seyredecek. Fakat, meşhur bir münevverü’l-akıl denilen kalbsiz bir fâsık feylesof ise, gökte bir kuyruklu yıldızı görse, yerde titrer, “Acaba bu serseri yıldız arzımıza çarpmasın mı?” der, evhama düşer. (Bir vakit böyle bir yıldızdan Amerika titredi. Çokları gece vakti hanelerini terk ettiler.)”
Sözler, 3. Söz.

ibrahimdemirkan

1972 Ankara doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. MEB'de öğretmen. EĞİTEK TV'de yapımcı ve yönetmen.