MUHAFAZAKARLIK ÇIKMAZI

Rahman Rahim Allah’ın adyla..

Memlekette en geniş anlamıyla statüko, muhafazakarlık, dön dolaş “Müslümanların” işine gelen bir şeydir. Çünkü tarihi bir geçmiş söz konusu, eserler, asırlar söz konusu, İslam buradan beslenebilir çok rahat. Onun için de muhafazarlık belli bir noktadan sonra temel dayanak olacaktır, hemen de olmaktadır zaten.

Lakin buradaki mesele şu, o İslam ne kadar İslamdır? Daha da doğrusu, dön dolaş tarihe dayanan bir mana ne kadar mana? Öyleyse neden çöktü vs. Sadece konjüktürel bir şey miydi? Ve şimdi de konjüktürel o zaman. Böyle bir hakikat olabilir mi?.. Eğer hakikati böyle tarif ederseniz “reel olarak” bu herkes için geçerli bir tarif olur ve o da aslında “herşey göreli” demek.

Muhafazakarlığın, hazır işin, ezberin o cezbeden kolaylığı, işte böyle çok temel bir sorun içerir. Ve bu sorunla yüzleşme de yakın zamanda sözkonusu olacak gibi görünmüyor. Bu yüzleşmeye gidebilecek her kapı anında kapanıyor kimilerince. Velhasıl iş Yeni Osmanlıcılık denilebilecek bir kıvama doğru hızla gidiyor. Hem dini hem dünyayı “götürmek” mümkün çünkü böyle. Lakin tarihin verdiği ders de onun götürülemeyeceği idi öyle. 

Hayırlısı diyelim..

…………………

NOT: Tabii böyle derken, muhalifliğin hertürlüsüne amenna demekten Allah’a sığınırız. O işler çok daha feci durumdadır, düzeltilebileceği muhatap almaktır burada mesele.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.