MİSYON ÜZERİNE

Sanırım bu açıklamanın artık zamanı geldi. Tercümanı Ahval olarak bir seneden uzun zamandır, Fotovideokom olarak ise üç aydır yayındayız. Facebook ve twitterda yine Tercümanı Ahval ve başka bir iki isimle bir yıldır. Bir tür medyayız yani, kendi çapımızda diyelim. Ama bu noktada tevazu göstermeyeceğim çünkü misyonumuzun açıkçası özü tam da bu. Kişilerin daha doğrusu insanın kurumlardan üstün olduğu gerçeği. Benim ya da bizim değil, insanın. Belki çoğusu bunu bencillik, kibir olarak algılayacak, çünkü işin içinde biz de varız. Ve bunun da fazlasıyla farkındayız. Ama mesele biraz da insanın tamamen soyutlandığı bir hakikat algısı zaten. Böyle bir şey yok.  

Evet, insanın kurumlardan üstün olduğu gerçeği dedik. Bu bir sene içinde diyelim -ki makul bir süredir- ortaya koyduğumuz performansla, tespitlerle, çapla, orjinaliteyle bu izlenimi en azından bir parça oluşturabildiğimizi düşünüyorum somut olarak. Özellikle de herşeyi bir bütünün içinde anlatabilme olayı. Tarihi bağlam, siyasi bağlam ve hepsinden ötesi de ruh. Ve bütün bunların üstünde kader. Tabii bu kadar geniş bir çerçeveyi ne kadar ortaya koyabilirsiniz, ya da bu çerçeveye ne kadar hakim olabilirsiniz. O noktada eksiğimiz hatamız bitmez, orası açık. Ama bu çerçeveyi de sadece “insan” ortaya koyabilir, bu da açık. Ve işte misyonumuz öncelikle bunu makul bir düzeyde gösterebilmekti ve şu an için bunu başardığımızı düşünüyorum.

Elbette akıl planında bir şeye kani olmak insan için yeterlidir, çoğusu bunu hiç kale bile almayacak belki. Hatta herkes de olabilir bu. Ama biz öncelikle şahıslara değil akla hitap ettiğimiz için diyelim, makul bir noktaya geldiğini düşündüğümüz iddiamızın altını çizme ihtiyacı hissettik şu noktada. Belki böylelikle farkedenler olabilir vesaire..                  

Peki bu neden bu kadar önemli derseniz cevabım şu olacaktır, çünkü bilinç herşeydir.

Rafet KÜÇÜK

1973 İstanbul doğumlu. Tefsir ve dinler tarihi ile ilgili.